Wnętrze kościoła pw. Przemienienia Pańskiego (fot. Tineau, Wikimedia Commons)


Plaża w Mielnie (fot. Krzysztof STIMOROLL Popławski, Wikimedia Commons)


Pomnik Jelenia (fot. UG Mielno)


Latarnia morska w Gąskach (fot. UG Mielno)

Mielno, położone w środkowo-zachodniej części polskiego wybrzeża, cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Przyciąga ich zarówno latem, jak i zimą. Dużym atutem tej miejscowości jest niewątpliwie jej infrastruktura. Bez problemu znajdziemy tu zawsze czynny sklep, restaurację, ośrodek zdrowia czy aptekę – w końcu na stałe mieszka tu ponad 2 tys. osób. Wybierając się do Mielna, nawet w środku sezonu letniego, unikniemy długiego szukania noclegu – działa tu w sumie około 150 obiektów noclegowych, sezonowych i całorocznych, oferujących usługi na różnym poziomie cenowym.

Reklama

 

W samej miejscowości i jej okolicach na turystów czeka sporo atrakcji, co sprawia, że możemy wybierać z szerokiego wachlarza ofert spędzania czasu wolnego. Dzięki temu unikniemy nudy i monotonii, a każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

 

Tradycyjnie

 

W Mielnie znajdują się 4 zabytki, które warto odwiedzić. Najcenniejszym z nich jest z pewnością XV-wieczny kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Został on przebudowany w XIX-wieku. Zlokalizowany na niewielkim wzniesieniu, otoczonym śladami fos. W powietrzu czuć tu nie tylko jod, ale i historię… Zabytkowy jest nie tylko sam kościół, lecz także elementy jego wystroju – barokowa ambona, dzwony, witraże czy chrzcielnica.

 

Pozostałe zabytki Mielna to: park dworski z przełomu XVIII i XIX wieku, willa z początku XX wieku przy ul. Kościuszki 11 oraz drewniany pensjonat przy ul. 1 Maja 13, pochodzący z tego samego czasu. To miejsca, o których powinniśmy pamiętać skupiając się na tradycyjnym zwiedzaniu kurortu.

 

Co jeszcze warto zobaczyć w samym Mielnie?

 

Oczywiście plażę! Latem zatłoczoną, głośnią, gwarną, zimą malowniczą i urokliwą. Wzdłuż niej wiedzie trzykilometrowa promenada. Przy głównym wejściu napotkamy Pomnik Morsa. Sporą sympatią turystów cieszy się też Pomnik Jelenia zlokalizowany przy Urzędzie Gminy. To jeden z najbardziej kojarzonych z miasteczkiem akcentów. Obowiązkowym punktem w planie zwiedzania niech będzie więc fotografia z tym naturalnych rozmiarów zwierzęciem.

 

Mielno leży nie tylko nad morzem, lecz także nad Jeziorem Jamno, które zaliczane jest do pierwszej dziesiątki największych akwenów wodnych w Polsce. Jego powierzchnia przekracza 2200 ha. Popularnością cieszy się szczególnie wśród pasjonatów sportów wodnych – znajdziemy tu liczne wypożyczalnie sprzętu czy przystanie żeglarskie. Z jego walorów korzystają także wędkarze. Latem można wybrać się w rejs po jeziorze statkiem wycieczkowym.

 

A w okolicach…

 

W okolicach Mielna znajdziemy liczne szlaki turystyczne i rowerowe. W pobliskich miejscowościach letniskowych (Unieście, Chłopy) mieszczą się przystanie rybackie. Warto wybrać się także na przejażdżkę do Mielenka – droga wiedzie malowniczą Aleją Lipową. Jej dwukilometrowy odcinek pokonać można w cieniu 150-letnich lip. Głód historii można zaspokoić też odwiedzając Latarnię Morską w Gąskach i XIX-wieczny pałac, w którym mieści się dziś hotel.

 

www.osrodek.brzechwa.com.pl

Przeczytaj również
zobacz więcej