Najwiekszy skansen na wolnym powietrzu


Obok najwiekszego w Polsce rekinarium, w Warszawie chowaja sie tez hipoptamy

Trudno wyczerpać temat. Można w końcu zestawić każdy istniejący rodzaj atrakcji turystycznej i wybrać te o największych rozmiarach, zajmujące największy teren. Obrane kryterium to atrakcyjność dla całej rodziny. Wybraliśmy te mniej znane, ale także ciekawe. I duże na skalę polską!
Reklama

1. Jak pokazać pociechom bohaterów "Szczęk"? Największe rekinarium w Polsce znajduje się w warszawskim zoo. W ubiegłym roku otworzono obejmujący 100 000 litrów wody basen, z którego mogą korzystać także hipoptamy. Można w nim podziwiać 13 rekinów. To na pewno wielka atrakcja dla dzieci.

2. A skoro o tym mowa, największym ogrodem zoologicznym w Polsce jest zoo w Gdańsku. Na 120 ha można spotkać m.in. kondory wielkie, zagrożone wyginięciem hipopotamy nilowe, antylopy bongo i nosorożce.

3. Osoby, które bardziej interesuje historia, znajdą w Śmiardowie Krajeńskim największy w Polsce cmentarz z epoki brązu. Funkcjonował między XVIII a XVI w. p.n.e.!

4. Zwiedzanie muzeum nie powinno być nudne, ale na pewno może być dosłownie męczące, gdy odwiedzimy największe polskie muzeum "pod chmurką" czyli Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Gromadzi ono ponad 100 zabytków. Karpacka przyroda w parku etnograficznym pozwoli połączyć relaks z edukacją. Będzie więc gdzie odpocząć w trakcie wycieczki.

5. Z motywem historycznym mają także coś wspólnego największe w Polsce Targi Artykułów i Sztuki Użytkowej w Broniszach. Moda na vintage nie przemija, a w każdym mieście lub co najmniej województwie znajdzie się targ staroci. Ten jednak uzbierał ponad 100 wystawców co tydzień!

6. Jeśli chodzi o wydarzenia z przedrostkiem "naj", warto zwrócić uwagę na największe w Polsce pokazy lotnicze, które odbywają się latem Air Show w Radomiu. Świetna okazja na rodzinny wypad.

7. A dla tych, którzy wybierają wygodny wypoczynek, warto wspomnieć o największym w Polsce SPA, które jest zaopatrzone w wodę z solami z Morza Martwego. Już lada dzień zostanie otwarty. Wakacje w okolicach Kielc? Czemu nie!

8. Nietuzinkowe muzeum? Największą i najstarszą kolekcją etnograficzną może pochwalić się Muzeum Etnograficzne w Krakowie. W swoich zbiorach mają eksponaty z terenów etnicznie polskich.

9. BWA Galeria Zamojska może z kolei poszczycić się największym zbiorem ilustracji polskich. Wszystkim miłośnikom sztuki polecamy.

10. W sezonie zimowym warto zwrócić uwagę na zimowe miasteczko na zakopiańskiej Równi Krupowej. Zakopane ma podczas ferii zimowych 2011 największe lodowisko w Polsce!

Znajdzie się więcej wyjątkowych miejsc, które są "naj". To nasz subiektywny, krótki przegląd. Jeśli znacie ciekawe, niesztampowe atrakcje, dodawajcie do byway i zaplanujcie wokół nich wycieczkę. Podpowiedzcie innym, które z największych warto odwiedzić.
Przeczytaj również
zobacz więcej