Katowicki Spodek noca (fot. Lestat, zródlo: Wikimedia Commons)


Hala widowiskowo-sportowa Arena w Poznaniu (fot. Radomil, zródlo: Wikimedia Commons)


Budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (fot. Piotr Waglowski, zródlo: Wikimedia Commons)


Kosciól sw. Rocha w Bialymstoku (fot. Krzysztof Dudzik, zródlo: Wikimedia Commons)

Modernizm rozwinął się w architekturze w latach 1918-1975, a jego narodziny powiązać można z postępem w inżynierii i przemyśle. Nazwę swą zawdzięcza wywodzącemu się z języka francuskiego wyrazowi, oznaczającemu m.in. nowoczesność. Dzięki temu często określa się go także po prostu mianem ruchu nowoczesnego w architekturze.

 

Główne założenie modernizmu głosiło, że o pięknie budynku stanowi przede wszystkim jego funkcjonalność. Najważniejszym hasłem nurtu stała się maksyma Sullivana – Form follows function (tłum. forma wynika z funkcji).

 

Bardzo ważnym kierunkiem modernizmu stał się, zgodnie ze ideą Less is more (tłum. mniej znaczy więcej), minimalizm. Prąd ten odrzucił wszelkiego rodzaju zdobienia i ornamenty. Zupełnie odciął się od panujących w architekturze wcześniej stylów historycznych oraz jakiejkolwiek stylizacji. Przede wszystkim jednak uciekano od wszystkich cech, które można określić jako formalne – w modernizmie budynek to abstrakcja.

 

Wiele obiektów modernistycznych znaleźć można dziś w różnych regionach Polski. Często nie zauważamy ich na co dzień, obojętnie przechodząc obok, jakby mijane budynki były po prostu zwyczajne – minimalistyczny wygląd i proste kształty najwidoczniej nie przyciągają naszej uwagi. Prezentujemy jednak listę miejsc, które warto odwiedzić poszukując śladów modernizmu:

 

·        Budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

·        Kościół św. Rocha w Białymstoku

·        Hala widowiskowo-sportowa Arena w Poznaniu

·        Muzeum Narodowe w Warszawie

·        Okrąglak w Poznaniu

·        Katowicki Spodek

·        Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce


Reklama

Redakcja: serwis www.dopoznania.pl

Przeczytaj również
zobacz więcej