Śnieżycowy Jar (fot. Nadleśnictwo Łopuchówko)

21 marca: powitanie wiosny

Reklama

 

Już małe dziecko wie, że co by tradycji stało się zadość i wiosna mogła spokojnie nadejść, należy najpierw przegnać zimę. Jak? Topiąc marzannę. Zwyczaj ten kultywuje się w wielu miejscach Polski, ale najbardziej tradycyjna otoczka towarzyszy mu w muzeach i skansenach, które warto tego dnia odwiedzić. Cykliczne imprezy związane z powitaniem wiosny odbywają się m.in. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie czy Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie.

 

Topienie marzanny w Sierpcu (fot. sierpc.com.pl)

 

W drugiej połowie marca: Śnieżycowy Jar – Starczanowo

 

Jednym z obowiązkowych punktów na wiosennej mapie Polski jest Rezerwat Przyrody Śnieżycowy Jar, zlokalizowany na terenie podpoznańskiej gminy Murowana Goślina, w nadleśnictwie Uchorowo, w którym w drugiej połowie marca masowo zakwita śnieżyca wiosenna, bardzo rzadko występująca poza terenami górskimi. Zwarty, biały dywan utworzony z kwiatów na zboczach jaru schodzącego w kierunku doliny rzeki Warty pokrywa powierzchnię nawet 9 ha. Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, na której znajdziemy tablice informacyjne.

 

  

Śnieżycowy Jar w Starczanowie (fot. Nadleśnictwo Łopuchówko)

 

Od drugiej połowy marca: Żywkowo

 

Jednym z pierwszych wyraźnych zwiastunów wiosny są wracające do Polski z ciepłych krajów bociany. W 2012 roku najwięcej z nich, bo ponad 40 par zamieszkało w Żywkowie w województwie warmińsko-mazurskim. Z tego powodu miejscowość nazywana jest też „Stolicą Bocianów”. Na tym terenie realizowany jest też projekt „Ostoja Warmińska”, który ma sprawić, by ptakom żyło się jeszcze lepiej.

 

  

Żywkowo (fot. Żywkowo, Bocianie Gospodarstwo Rolne PTOP)

 

W marcu, kwietniu i maju: Bagna Biebrzańskie

 

Wiosną warto też wybrać się na Podlasie. Na Bagna Biebrzańskie, jedną z największych ostoi dzikiej przyrody w Europie, już od początku lutego zlatują setki tysięcy ptaków, by rozpocząć okres godowy. Zaobserwowano tu ponad 250 gatunków, co stanowi 80% polskiej ptasiej fauny. Specjalnie dla turystów organizowane są wyprawy po bagnach, wyruszające spod siedziby BPN w Osowcu Twierdzy.

 

  

Bagna Biebrzańskie (fot. Wojsyl, Wikimedia Commons)

 

W kwietniu i maju: Dolina Chochołowska – Zakopane

 

Wiosną warto odwiedzić też Dolinę Chochołowską. W kwietniu i maju, gdy wyższe partie gór pokryte są grubą masą śniegu, zakwitają w niej krokusy. Setki tysięcy kwiatów tworzą fioletowy dywan, przyciągając do Doliny pierwszych wiosennych spacerowiczów.

 

  

Dolina Chochołowska (fot. Paweł Opioła, Wikimedia Commons)

 

Oblicza wiosny

 

Budząca się do życia przyroda w każdym zakątku naszego kraju wygląda inaczej. Wiemy już, że wiosna w Polsce niejedno ma oblicze. Najlepiej odkrywać jej piękno, wybierając się na wyprawę w poszukiwaniu jej zwiastunów.

 

Wybierasz się na wyprawę w poszukiwaniu zwiastunów wiosny? Poszukaj noclegu z Nocowo.pl i złóż zapytanie, a oferty znajdą się same.

Przeczytaj również
zobacz więcej