Pokazy rzemiosla podczas Jarmarku Swietojanskiego w Bydgoszczy


Jedno ze stoisk podczas Jarmarku Swietojanskiego w Bydgoszczy


Jarmark Swietojanski w Bydgoszczy


Jedno ze stoisk podczas Jarmarku Swietojanskiego w Bydgoszczy

Przez cały czerwiec w wielu miastach Polski odbywają się Jarmarki Świętojańskie, które na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnych imprez. Dla wielu z nas są okazją do spotkania z tradycją i przekazania jej najmłodszym. Ulice i place miejskie oddawane są na pewien czas w ręce rzemieślników, kupców i artystów. Imprezom towarzyszą liczne koncerty, pokazy i wystawy, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy szczególnie na:

Reklama

Jarmark Świętojański w Bydgoszczy

Jarmark Świętojański w Lanckoronie

Jarmark Świętojański w Poznaniu

Kulminacją świętowania rozpoczęcia lata jest przypadająca na wigilię świętego Jana, z 23. na 24.czerwca Noc Świętojańska, zwana też Nocą Kupały lub Sobótką. To święto urodzaju, płodności, wody, ognia, słońca i księżyca, a także miłości i radości obchodzono od wieków na terenach zamieszkiwanych przez ludność słowiańską,bałtycką, germańską i celtycką. Z Nocą Świętojańską wiąże się wiele zwyczajów i obrzędów, mających zapewnić urodzaj i zdrowie. Część z nich przetrwała do dziś.

Wieczorem,zgodnie z rytuałem rozpalano ogniska, wokół których odbywała się zabawa, oczyszczające tańce oraz wróżby. Dziewczęta wrzucały w nurt rzeki przygotowane przez siebie wcześniej z polnych kwiatów i magicznych ziół wianki z zapalonymi świecami. Wyłowienie ich przez kawalera zwiastowało szybkie zamążpójście. Popularne były też skoki przez ogniska, które zgodnie z wierzeniami zapewnić miały ochronę przed złymi duchami i chorobą. Pomyślny los gwarantowało znalezienie kwiatu paproci, zakwitającego zgodnie z podaniami tylko w tę jedyną noc. Na jego poszukiwania, do lasu czy na mokradła, udawali się młodzi chłopcy i dziewczęta.

Dziś obchody Nocy Świętojańskiej odbywają się w wielu miastach. Mają one jednak inny wymiar niż dawniej. Nie przywiązuje się dużej wagi do obyczajów i ich znaczenia. Chyba już żadna dziewczyna nie liczy na to, że wianek wyłowiony przez kawalera zapewni jej szybkie zamążpójście. Mało kto wybiera się też na mokradła w poszukiwaniu kwiatu paproci, a skoki przez ognisko, jako niezbyt bezpieczne wykreślono raczej z repertuaru miejskich imprez. Czy jest w tym jednak coś złego? Świat się zmienia, a dawne tradycje zastępowane są przez nowsze zwyczaje. Liczy się jednak pamięć i fakt, że Noc Świętojańska, mimo zmian i przekształceń, nadal widnieje w naszym kalendarzu.

Polecamy szczególnie:

Krakowskie Wianki

Noc Świętojańską w Lubostroniu nad Notecią

Noc Świętojańską w Lublinie

Noc Świętojańską we Wrocławiu

Polsko-Czeską Noc Świętojańską w Długopolu-Zdroju

Noc Świętojańską nad Popradem

Noc Świętojańską w Sandomierzu

Nadbużańską Noc Świętojańską w Drohiczynie

Przeczytaj również
zobacz więcej