Rezerwat Miedzianka (mmkielce.eu)


Kadzielnia w Kielcach (Fot. Vindicator_Wikimedia Commons)


Klasztor w rezerwacie Karczówka (Fot. Piotr Kawiorski_Wikimedia Commons)

Czy warto?


Reklama

W wakacje każdy chce przeżyć przygodę - bez względu na to, czy na co dzień jest uczniem podstawówki czy poważną bizneswoman.Wyprawa Świętokrzyskim Szlakiem Archeo-Geologicznym marzenia o niesamowitych wakacyjnych wrażeniach spełni na pewno.


Dla dzieci


Najmłodszym zapewne przypadnie do gustu wizyta w bałtowskim JuraParku. Zgromadzono w nim modele organizmów żyjących niegdyś na Ziemi. Wszystkie repliki wykonano z dużą dbałością o szczegóły, co dokładnie ukazuje różnorodność organizmów i ich stopniowy rozwój w poszczególnych okresach geologicznych.

Kolejną atrakcję JuraParku stanowi niewątpliwie ogród zoologiczny. Ponadto, będąc tutaj, można kajakiem lub tratwą przepłynąć po rzece Kamiennej lub też pojeździć konno czy nawet na nartach.

Dzieci na pewno chętnie wybiorą się też na wycieczkę kamiennymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Trasa ma długość ok 500 m. Prezentuje wyrobiska kopalń neolitycznych. Dodatkowo w pawilonach ekspozycyjnych wystawiono rekonstrukcję górniczego obozowiska, pracowni krzemieniarskiej i zadaszonego szybu sprzed 5. tys. lat.


Szlak rezerwatów


Na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym zlokalizowano wiele rezerwatów. Każdy z nich jest miejscem niepowtarzalnym.

Rezerwat archeologiczno-geologiczno-leśny „Kamienne Kręgi” w VIII i IX wieku stanowił lokalny ośrodek kultu religijnego, co poświadczają zachowane we fragmentach kamienno-ziemne wały.

W rezerwacie im. Jana Czarnockiego w Ślichowicach występują różnej skali uskoki i niewielkie jaskinie, a do niewątpliwych atrakcji należą powstałe niedawno alejki spacerowe z punktami widokowymi.

Podczas wizyty w położonym na wyrobiskach Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni rezerwacie im. Zbigniewa Rubinowskiego, koniecznie należy odwiedzić Centrum Geoedukacji, obejrzeć prezentowane tam stałe i czasowe ekspozycje, a może i też wziąć udział w proponowanych przez prowadzący Centrum Geopark Kielce warsztatach, prelekcjach, spotkaniach naukowych.

Rezerwat Kadzielnia to miejsce, gdzie znaleźć można bogatą faunę kopalną.

W kaplicy znajdującej się na terenie rezerwatu Karczówka znajduje się przedstawiająca postać patronki górników, św. Barbary, unikatowa rzeźba wykonana z jednej bryły galeny.

Miłośnicy tajemnic i „mrocznych” klimatów powinni odwiedzić rezerwat Biesak-Białogon, gdzie niesamowitą atmosferę budują odbijające się w wodnej tafli ściany skalne oraz wyniosłe sosny i świerki.

Rezerwat Jaskinia Raj uznawany jest na największą atrakcję turystyczną regionu świętokrzyskiego. Znaleziono tutaj szczątki wielu ssaków, m.in. mamuta, hieny, niedźwiedzia jaskiniowego. Poza tym zobaczyć tutaj można formy naciekowe – stalaktyty, stalagmity oraz powstałe w wyniku ich połączenia kolumny.

Rezerwat Góra Zelejowa to specyficzne miejsce, nazwane niegdyś „różanką zelejowską”. Nomenklatura ta wzięła się od obecnego tam białego i różowego kalcytu zabarwionego wiśniowym hematytem z zielonkawymi i niebieskimi wtrąceniami minerałów miedzi, co daje mu niepowtarzalną kolorystykę.

Ostatni z rezerwatów, Miedzianka, przypomina kształtem tatrzański Giewont, stąd nazywany jest „Giewontem Świętokrzyskim”.


Atrakcje z serii „inne”


Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny to nie tylko rezerwaty. Znaleźć tutaj można jeszcze wiele godnych uwagi miejsc.

W Nowej Słupi na zwiedzających czeka Muzeum Starożytnego Hutnictwa. W starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki natomiast obejrzeć można wystawę paleontologiczną prezentującą skamieniałości dinozaurów i innych płazów.

Interesujące są także kamieniołomy. W Zachełmiu znaleziono tropy tetrapoda, stanowiącego ogniwo przejściowe pomiędzy rybami a zwierzętami czworonożnymi. W kamieniołomie Szewce eksploatowano swego czasu piaskowo-różowy wapień dewoński.

Niewątpliwie urokliwym miejsce jest Góra Zamkowa z położonym w Chęcinach zamkiem królewskim.

Przeczytaj również
zobacz więcej