Zwiedzajacy Krzyztopór powinni szukac ukrytych w budynku symboli. Autor: Jakub Halun. Zródlo: wikimedia.org


Tak sportretowano Biala Dame - Teofilie Dzialynska.

Mityczne postacie, przypowieści z dawnych lat kryją się za wieloma murami zamków, opactw, warowni. Osoby lubiące dreszczyk emocji lub po prostu wierzące w duchy mogą podczas letnich wypraw wybrać miejsca, w których legendy pozostają żywe przez przypadkowych "świadków" ukazywania się zjaw lub podania przewodników. Pełny przegląd atrakcji na wakacje z duchami byłby bardzo długi. Oto kilka spośród legendarnych miejsc, które warto odwiedzić w poszukiwaniu duchów w Polsce...
Reklama

Pałac króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie podobno nawiedzany jest przez zjawę podobną do Stanisława Kostki Potockiego, męża Aleksandry z Lubomirskich. Małżeństwo uwielbiało podobno rezydencje i do dzisiaj pilnuje jego murów.

Najsłynniejsza polska Biała Dama straszy w zamku kórnickim. Teofila z Działyńskich Potulicka schodzi podobno nocą z portretu i podtrzymując dłońmi zwiewną białą szatę udaje się do parku, gdzie czeka na nią jeździec na karym koniu. Prawdopodobnie legenda o "Białej Damie" wzięła początek z częstych wieczornych spacerów Teofili, która cierpiała na uciążliwą migrenę. Podaje się jednak, że to kara za pomoc mieszkańcom miasteczka, którym pozwoliła rozebrać część posiadłości kryjącej w podziemiach bogactwa Górków.

Podobno nawiedzony jest także zamek w Baranowie Sandomierskim, nazywany Małym Wawelem. Według legendy dwóch braci rywalizowało o jedną kobietę. Jeden z nich mieszkał w tym zamku, drugi w okolicy. I obaj zginęli. Teraz duch ich ukochanej czasem pokazuje się żywym.

Czarna Dama także straszy na zamku w Janowcu. Zamek Lubomirskich prześladuje tragiczna historia miłosna Heleny. Córka właściciela zakochała się w podwładnym. Aby zapobiec mezaliansowi, matka zamknęła ją w jednej z komnat. W akcie rozpaczy Helena rzuciła się z okna. Pochowano ją w Kazimierzu Dolnym, ale podobno wciąż odwiedza Janowiec...

Podobno duch Anny Wazówny odwiedza komnaty zamku w Golubiu-Dobrzyniu. W Książu można spotkać ducha dobrej księżnej, zwanej Stokrotką. Klasztor w Lubiniu, jeden z najstarszych w Polsce, został opisany w książce "Duchy w polskich zabytkach" Jerzego Sobczaka. Krzyżtopór w Ujeździe, dawna własność Krzysztofa Ossolińskiego, którego cechowała skłonność do astrologii i magii, jest naznaczony symbolami (np. tajemniczy hieroglif w wieży bramnej)... W niemal każdym zakątku Polski znajdzie się zabytek duchem podszyty. Dla tych, którzy w legendy wierzą, zwiedzanie tych miejsc może być bardziej interesujące.
Przeczytaj również
zobacz więcej