Bożonarodzeniowy Jarmark we Wrocławiu


Warmiński Jarmark Świąteczny


Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu


Atrakcje olsztyńskiego Jarmarku


Bożonarodzeniowy Jarmark we Wrocławiu


Betlejem Poznańskie (fot. MOs810, Wikimedia Commons)

Ciekawą alternatywą dla masowo produkowanych upominków okazują się bowiem przedmioty kupione podczas jarmarków i kiermaszów bożonarodzeniowych, które zaczynają coraz liczniej zapełniać przestrzenie miejskie w okresie przedświątecznym. To propozycja dla tych, którzy nie tylko szukają nietuzinkowych prezentów dla swoich bliskich, ale i chcą znaleźć odrobinę inspiracji dla własnego rękodzielnictwa. W takich miejscach bowiem ze swoimi wyrobami wystawiają się wszelkiej maści artyści i wytwórcy ludowi.

 

Wśród ich wyrobów znajdziemy niemal wszystko, począwszy od bombek i innych ozdób świątecznych, przez biżuterię wykonaną z najróżniejszych materiałów, kapelusze, szale, wyroby szydełkowe, lalki po ceramikę, obrazy i rzeźby. Ale jarmark to także okazja na skosztowanie specjałów kuchni różnych regionów, przełamanie zimowych lodów łykiem grzańca, a także możliwość obcowania z kulturą, gdyż kiermasze nierzadko połączone są z występami artystycznymi.

 

Wrocław piecze kasztany

 

We Wrocławiu świąteczny szał zakupów rozpoczyna się już 25 listopada, kiedy to rusza Jarmark Bożonarodzeniowy. Na wrocławskim rynku kramy ze swoimi wyrobami otworzą artyści i rzemieślnicy nie tylko z Polski, ale i całej Europy (m.in. z Litwy, Łotwy, Holandii czy Niemiec). Będzie można u nich zakupić zabawki, ręcznie robioną biżuterię, a także lokalne rarytasy, jak chleb z kminkiem czy kiełbasę z łosia. Ofertę jarmarku wzbogacą liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, m.in. recital Wioletty Malinowskiej, transmisja na żywo z losowania drużyn piłkarskich do UEFA Euro 2012, pokazy i warsztaty rzeźby w lodzie, koncert kolęd i pastorałek czy parada szczudlarzy. Nowinką i atrakcją kulinarną tegorocznego jarmarku będzie możliwość skosztowania pieczonych kasztanów. Czy okażą się one hitem i zdetronizują słynnego wrocławskiego grzańca? Tego dowiemy się odwiedzając wrocławski rynek w okresie od 25 listopada do 23 grudnia.

 

Warszawskie kolędowanie

 

Dzień po inauguracji we Wrocławiu, stragany z upominkami i tradycyjnym jadłem zagoszczą na Rynku Starego Miasta w Warszawie. Zwiedzający Bożonarodzeniowy Jarmark będą mogli nasycić się np. mazurkami, regionalnym pieczywem czy niemieckimi kiełbasami. Wytwórcy z Polski, Austrii, Słowacji, Litwy i Chorwacji zaprezentują swoje rękodzieła w postaci zabawek, ozdób świątecznych i innych wyrobów ludowych. W programie jarmarku znajdzie się wiele atrakcji – dla smakoszy przewidziano pokazy kulinarne z Węgier i Austrii. Wielbicieli naszych południowych sąsiadów czeka nie lada gratka – w trakcie jarmarku (26 listopada–4grudnia) odbędą się Dni Słowacji, podczas których będzie można spróbować jedynych w swoim rodzaju pierniczków Júlii Masnicovej, zachwycić się popisami kulinarnymi kucharzy z Bardejova i posłuchać ludowych utworów w wykonaniu kapeli Kandráčovcy. Organizatorzy zapowiadają jeszcze wiele innych atrakcji, które na razie owiane są tajemnicą. Pewne jednak jest to, że na zwiedzających Rynek Starego Miasta w Stolicy w dniach 26 listopada–8 stycznia czeka moc kulinarnych doznań i propozycji na niejeden oryginalny prezent pod choinkę.

 

Iluminacje i karuzela na olsztyńskiej Starówce

 

Do akcji rozgrzewania swoich mieszkańców i turystów świąteczną atmosfera przyłącza się Olsztyn, w którym w dniach 9–18 grudnia będzie można odwiedzać Warmiński Jarmark Świąteczny. Na dziesięć dni olsztyńska Starówka zamieni się w małe miasteczko kupieckie z straganami, na których będzie można nabyć m.in. ozdoby choinkowe, zabawki, biżuterię, wyroby ekologiczne, słodycze, alkohole. Zwiedzających z pewnością ujmą pokazy rzeźbienia w lodzie, iluminacje Starego Miasta, karuzela wenecka, kolej św. Mikołaja czy psie zaprzęgi w ramach wioski eskimoskiej. A wszystko to okraszone występami zespołów folklorystycznych, teatrów niezależnych, koncertami oraz wspólnym kolędowaniem.

 

Polska jarmarkami stoi

 

Na jarmarcznej mapie Polski oprócz wymienionych miast, warto odwiedzić również:

 

Kazimierz Dolny, tam, w dniach 1011 grudnia na rynku odbędzie się Jarmark Świąteczny z kiermaszami rękodzieła i sztuki ludowej oraz produktów regionalnych z całego kraju. Zwieńczeniem imprezy będzie organizowana po raz pierwszy Wigilia miejska.


Reklama

Gdańsk – podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w dniach 5–23 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich będzie można nabyć świąteczne wypieki, ozdoby, ceramikę, wyroby artystyczne, a nawet złożyć swoją chatkę z piernika,


Poznań – na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się po raz siódmy Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych. W dniach 9–11 grudnia na zwiedzających czekać będą wystawcy oferujący oryginalne wyroby artystyczne i rękodzielnicze, jak również tradycyjne i ekologiczne jadło.


W Poznaniu odbędzie się też XII Betlejem Poznańskie – rusza w Mikołajki, czyli 6grudnia, a zakończy się na dwa dni przed Wigilią. Oprócz spaceru wokół kramów zwyrobami rękodzieła artystycznego i regionalnego będzie można zasmakować wtradycyjnym jadle i spróbować świątecznego grzańca. Niewątpliwą atrakcjąBetlejem będzie organizowany już po raz szósty Międzynarodowy Festiwal RzeźbyLodowej, który tym razem przyciągnie do Poznania wirtuozów dłuta m.in. zKanady, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

 

Jak widać w propozycjach bożonarodzeniowych kiermaszów możemy wybierać i przebierać, wiele z miast przeobrazi się choć na kilka dni w małe miasteczka kupieckie tętniące jarmarcznym życiem i pulsujące światłem choinkowych lampek. Warto odwiedzić te miejsca, które z pewnością wpompują do naszych serc nieco świątecznej atmosfery.

Przeczytaj również
zobacz więcej