Międzynarodowy Festiwal Kryminału


Międzynarodowy Festiwal Kryminału


Festiwal Kultur Świata


Festiwal Tranzyt


No Woman No Art


Japan Week

Rozpoczynająca się jesień przywita nas wieloma ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Pomimo deszczowej pogody i liści smutno opadających z drzew, na pewno nie będzie można narzekać na nudę...

Reklama

 

Już na samym początku miesiąca, 5 października, rusza w Warszawie Festiwal Transeuropa. To międzynarodowe święto kultury, sztuki i polityki, organizowane jest w 13 miastach Europy (m.in. w Paryżu, Barcelonie, Londynie, Pradze), które zobowiązały się do przygotowania wspólnych wydarzeń. W ramach festiwalu odbędą się pokazy filmowe, warsztaty kulturalne, a także debaty z politykami. Ważną część festiwalu będzie stanowić możliwość zgłoszenia swoich postulatów do Unii Europejskiej, z których część zostanie oficjalnie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu. Wydarzenie to potrwa do 20 października.

 

Nie lada gratkę dla fanów Sherlocka Holmesa i Agathy Christie przygotował Wrocław. W tym mieście bowiem, w dniach 9-13 października odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminalny. Będzie można wziąć udział w licznych dyskusjach i spotkaniach z autorami książek o tematyce kryminalnej, a także zaprezentować własną twórczość.

 

Mimo że lato się już skończyło, Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika, organizowany w Obornikach Śląskich może przenieść nas z powrotem w wakacyjny nastrój. 4 i 5 października odbędą się spotkania z podróżnikami, którzy opowiedzą o najdalszych wyprawach, m.in. do Azji i Ameryki Południowej. Przewidziane są także warsztaty kulinarne, podczas których zaprezentowana zostanie kuchnia indyjska, odbędzie się także gra miejsko-wiejska na orientację.

 

W tym miesiącu Poznań czeka prawdziwy najazd miłośników kultury, odbędą się tutaj bowiem aż trzy duże, międzynarodowe festiwale. W dniach 12-18 października płeć piękna zawładnie miastem podczas akcji No Women No Art. Już po raz piąty artystki z całego świata spotkają się z mieszkańcami miasta, by potwierdzić tezę, że bez kobiet nie ma sztuki. Odbędą się liczne prelekcje i wystawy, organizowane w specjalnie na tę okazję stworzonych Kioskach Kultury.

 

Bardzo interesująco zapowiada się również Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Tranzyt. Od 13 do 20 października będzie można nie tylko obejrzeć najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z Polski i ze świata, ale także wziąć udział w koncertach i wystawach.

 

Kolejnym wydarzeniem, które z pewnością przyciągnie wielu miłośników kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, będzie Japan Week. Festiwal zainaugurowany zostanie 19 października w poznańskim CK Zamek. Organizatorzy postarali się o szereg atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Odbędą się pokazy tradycyjnych japońskich strojów, prezentacje sztuk walki oraz występ grupy samurajów, znanych z filmu „Kill Bill”. Będzie się można także nauczyć, jak parzyć herbatę i zakładać kimono oraz poznać trudną sztukę kaligrafii. Festiwal potrwa do 24 października.

Marta Grzegorczyk

Szukasz noclegu na któreś z wydarzeń? Złóż zapytanie.

Przeczytaj również
zobacz więcej