stock.xchng


Wioska indiańska Raven Territory


stock.xchng


fot. Tatanka


Wioska indiańska w Szczyrzycu (Fot. www.wioskaindianska.pl)


Wioska indiańska w Solcy Małej (Fot. www.indianie.pl)


stock.xchng

Skąd pomysł?

Idea indiańskich miasteczek i wiosek pojawiła się w Polsce już jakiś czas temu. Świat Indian i Dzikiego Zachodu zawsze był w pewien sposób interesujący – i to nie tylko dla dzieci. Nic zatem dziwnego, że z czasem zaczęto tworzyć namiastki indiańskich siedzib, a nawet powstał Polski Ruch Przyjaciół Indian, stanowiący nieformalne środowisko zrzeszające pasjonatów historii, kultury i dziedzictwa duchowego tubylców z Nowego Świata.


Reklama


Gdzie pojechać?


Wbrew pozorom wybór indiańskich miasteczek, które można odwiedzić w celach turystyczno-rekreacyjnych, jest w Polsce dość duży.Wystarczy przeszukać internet, przejrzeć oferty i znaleźć opcję interesującą dla nas. Tego typu „atrakcje” rozlokowane są w zasadzie w całej Polsce, więc problemy z dojazdem również nie powinny być szczególnie uciążliwe.


Hocioka

Nauka survivalowej sztuki przetrwania, pływanie indiańskim kanu, tor przeszkód - wszystko to można znaleźć w zlokalizowanej w Dąbrówce Dolnej wiosce indiańskiej Hocioka. Do tego jeszcze malowanie twarzy, nauka indiańskiego tańca, indiański połów ryb i wieczór przy ognisku z niesamowitymi legendami indiańskimi w tle - aż żal wyjeżdżać.


Raven Territory


Terytorium Kruków, bo tak w tłumaczeniu na język polski brzmi nazwa wioski indiańskiej położonej niedaleko Kalisza, szczyci się mianem największego tego typu obiektu w Europie. Przyjeżdżający tam zostają wprost wciągnięci w indiański świat. 20 oryginalnych tipi, Indiański Tor Przeszkód, strzelnica, na której można m.in.rzucać tomahowkiem, osada traperów i poszukiwaczy złota, chata trapera, sklep z indiańskimi pamiątkami – to tylko część z bogatej oferty tego miejsca. Niewątpliwym atutem jest również to,że wioska zlokalizowana została z dala od ruchliwych dróg i aglomeracji przemysłowych, a niewielka odległość do Kalisza czy russowskiego dworku Marii Dąbrowskiej dodatkowo wzbogaca listę wycieczkowych atrakcji.


Tatanka


Tej wioski indiańskiej należy szukać w miejscowości o nazwie: Solca Mała. Odwiedzający mogą tutaj przyjeżdżać zarówno w zorganizowanych grupach, jak i indywidualnie lub w gronie rodzinnym.Atrakcji nie zabraknie dla nikogo. W ofercie zaproponowano m.in.zwiedzanie wioski z przewodnikiem, przybliżającym historię Indian z Ameryki Północnej. W jej trakcie zobaczyć można indiańskie tipi, saunę, cmentarzyk. Rządni wrażeń mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy rzucie włócznią. Warto też zajrzeć do mini zoo czy na plac zabaw, a po intensywnym dniu – kolacja przy ognisku.


Indianie w Szczyrzycu


Do krainy tipi i szałasów trafimy również, odwiedzając leżący w Beskidzie wyspowym Szczyrzyc. Przyjeżdżającym tam udostępniona została wystawa indiańskiego rękodzieła. Można zobaczyć również wojownika palącego „świętą fajkę”, dowiedzieć się, w jaki sposób kobiety wyprawiały skóry, uczestniczyć w „pogrzebie”wojownika, strzelać z łuku, wziąć udział w warsztatach muzycznych czy rękodzielniczych. Na pamiątkę natomiast –stylizowana fotografia.


Do zwiedzania – zapraszamy


Przywołane powyżej wioski indiańskie, to tylko niektóre z miejsc,gdzie można zobaczyć, jak wyglądało życie Indian. Czy warto? Na pewno. Wprowadzenie najmłodszych w świat Dzikiego Zachodu zrobi na nich nie małe wrażenie, natomiast rodzice z radością powrócą do czasów własnego dzieciństwa.Przeczytaj również
zobacz więcej