stock.xchng


stock.xchng


stock.xchng


stock.xchng


stock.xchng

Nie lada wydarzeniem dla dzieci będzie wizyta w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku na Kaszubach. Jego główną atrakcją jest Dom stojący na głowie. Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się od pierwszego piętra, a dopiero schodami wchodzi się na górę, do części, która powinna być parterem domku. Doznania towarzyszące wizycie są niesamowite! Błędnik zdaje się całkowicie tracić orientację. Oprócz domku, na terenie Centrum zobaczyć można takie ciekawostki jak wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa najdłuższą deskę świata, Stół Noblisty czy replikę kaszubskiego dworu szlacheckiego.

 

Reklama

Małych miłośników przygód z pewnością zainteresuje wizyta w Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie będą mogli spróbować swoich sił w płukaniu złota, obejrzeć pokaz odlewania pamiątkowych sztabek i własnoręcznie wybić monetę na specjalnej prasie, jakiej niegdyś używano w prawdziwych mennicach. W sztolniach na zwiedzających czeka sporo atrakcji, jak spotkanie z kopalnianym gnomem czy alchemikiem, rejs podziemną łodzią czy tajemniczy Chodnik Śmierci.

 

Dzieci z pewnością nie będą nudzić się w Parku Dinozaurów w Bałtowie. Zwiedzanie odbywa się wzdłuż ścieżki edukacyjnej, która wiedzie przez kolejne prehistoryczne epoki. Na jej trasie ustawiono ciekawie opracowane tablice informacyjne, a przede wszystkim – naturalnej wielkości figury dinozaurów. Dodatkową atrakcją parku jest kino 5D, w którym oprócz trójwymiarowego obrazu czekają na małego widza wrażenia dotykowe i zapachowe.

 

Spełnieniem marzeń łakomczuchów będzie wycieczka do cukierkowego raju, jakim jest Fabryka Cukierków Ciuciu mająca swoje oddziały w Gdańsku oraz Krakowie. W manufakturze, imitującej dawny, siedemnastowieczny zakład, można podejrzeć, jak wytwarzało się słodycze kilka wieków temu. Wszystko wyrabia się ręcznie, a turyści przyglądają się temu na własne oczy.

 

Dzieci uwielbiają wizyty w ZOO. A co powiedziałyby na wizytę w… ZOO wełnianym? W Cieszynie koło Koszalina można podziwiać między innymi wełniane bociany, wiewiórki, dziki, skunksa, tygrysa, lamparta, słonia, papugę, kangura czy pandę. Ogromne wrażenie na dzieciach i dorosłych robi kolorowy krokodyl. Największym zwierzęciem w tym ogrodzie jest żyrafa, która mierzy 3 metry. Wełniane Zoo to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Jego pomysłodawczynią jest pani Ludmiła Majkowska, która postanowiła wykorzystać swe niezwykłe manualne zdolności.

 

Młodych wielbicieli techniki i ich rodziców zachęcamy do odwiedzenia Parowozowni w Wolsztynie. Wycieczka do muzeum jest niezwykłą atrakcją dla dzieci, które w ten sposób mogą poznać metody pracy na kolei sprzed lat, jak również te obowiązujące dzisiaj. W Wolsztynie można obejrzeć maszyny i urządzenia służące utrzymaniu i naprawie parowozów, jak i oczywiście same pojazdy. Obiekt jest nadal czynną lokomotywownią. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą stuletni parowóz.

 

Będąc z dziećmi na wycieczce w Krakowie, warto zobaczyć dość osobliwą rzeźbę, z którą związana jest bardzo wzruszająca historia – pomnik psa Dżoka. Obiekt został odsłonięty w 2001 roku jako trzeci pomnik psa na świecie. Upamiętnia on psa – czarnego mieszańca, który pewnego dnia pojawił się na krakowskim Rondzie Grunwaldzkim. Siedział tam codziennie, czekając na swojego właściciela, którego z tego właśnie miejsca po ataku serca zabrało pogotowie. Pan psiaka zmarł, a dobrzy ludzie podrzucali Dżokowi jedzenie. Pies nie pozwolił nikomu zabrać się do domu. Po wielu miesiącach zwierzę zdecydowało się pójść za jedną z kobiet. Po kilku latach, gdy nowa opiekunka także zmarła, pies uciekł osobom, które go przechowywały i w 1998 roku zginął pod kołami pociągu. W zbieranie środków na budowę pomnika włączył się cały Kraków.

 

W Polsce nie brakuje niezwykłych miejsc na rodzinne wycieczki. Warto pamiętać, iż każda wyprawa (choćby była kilkugodzinnym wyjazdem poza miasto) poszerza horyzonty dziecięcej wyobraźni, dostarcza niepowtarzalnych emocji i staje się przyczynkiem do gromadzenia wspólnych wspomnień.

Przeczytaj również
zobacz więcej