Wrocławski Park Wodny (fot. Wrocławski Park Wodny S.A.)


Aquapark w Malezji


Zjeżdżalnie w parku wodnym (sxc.hu)


Aquapark w Polkowicach (fot. odder, Wikimedia Commons)

Za ojca auqaparków uznaje się George’a Millay’a, który stworzył, otwarty w 1977 roku w Orlando (Floryda, USA), park wodny Wet'n Wild. Od tamtej pory na całym świecie powstały tysiące tego typu atrakcji. Do największych i najpopularniejszych w Europie należą m.in. Aquaworld (Węgry), AquaPark Tatralandia (Słowacja) i Tropical Islands (Niemcy).

Reklama

 

W Polsce parki wodne zaczęły powstawać w latach 90. XX wieku. W tej nowej, zupełnie nieznanej wcześniej w naszym kraju kategorii jako pierwszy zadebiutował w 1993 roku Akwawit przyciągający do Leszna miłośników wodnych atrakcji z całego kraju. Wielu z nas pamięta kolejki do kas ciągnące się, szczególnie w weekendy, przez nawet kilkaset metrów. Czasem trzeba było uzbroić się w cierpliwość, to fakt. Była to jednak cena, którą warto było ponieść, by zasmakować, nierzadko pierwszy raz w życiu, emocji, których dostarczają jacuzzi, bicze wodne, sauny i kręte zjeżdżalnie…

 

Dziś, w parkach wodnych możemy naprawdę przebierać. Kryte, częściowo lub całkiem odkryte, z saunami lub bez, z częścią dla dzieci lub bez… W ciągu roku na polskiej mapie aquaparków przybywa przynajmniej kilka pozycji. W 2011 do listy dołączyły takie parki wodne, jak m.in. Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce, Aquarium w Ostrołęce, Terma Bania w Białce Tatrzańskiej i Termy Maltańskie w Poznaniu, uznawane za największy tego typu obiekt w kraju.

 

Inne parki wodne w Polsce:

 

Terma, Bukowina Tatrzańska

Park Wodny w Krakowie S.A., Kraków

Aqua Park FALA, Łódź

Wrocławski Park Wodny, Wrocław

Aquapark Polkowice - Regionalne Centrum Rekreacyjno-Rehabilitacyjne S.A., Polkowice

Centrum Rekreacyjno-Sportowe, Zielona Góra

AQUA PARK Zakopane, Zakopane

Pływalnia Chrobry Wellness&SPA, Głogów

Termy Medical Warmia Park, Pluski

SANDRA SPA, Karpacz

Przeczytaj również
zobacz więcej