Woliński Park Narodowy (Fot. Pit1233_Wikimedia Commons)


fot. stock.xchng


Kolejka w Międzyzdrojach (fot. Cyrus-Tours)


Kolejka turystyczna (Fot. Opioła Jerzy_Wikimedia Commons)


Fot. Cyrus-Tours

Kolejką po Bieszczadach

 

O tym środku lokomocji słyszy każdy, kto trafi w okolice położonej w Bieszczadach Cisnej. Jeśli natomiast postanowi udać się do Majdanu, trafi od razu na główną stację Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej. Tam zaskakujący jest już sam zabytkowy budynek stacji kolejowej. Do tego małe wagoniki, lokomotywa i oczywiście niesamowite wrażenia z przejazdu miejscami, które sprawiają wrażenie nigdy nieodwiedzanych przez człowieka.

Kolejka funkcjonuje od początków XX w. „Pamięta” zatem czasy zaborów, wojen, okresów powojennych. Można nawet powiedzieć, że jest swego rodzaju „technicznym świadkiem historii”. Od 1996 r. opiekę nad nią sprawuje Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

Obecnie kolejka stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Trasy, którymi można podróżować, biegną przez malownicze zakątki, pełne urokliwych miejsc i krajobrazów.

Wycieczkowicze mogą zdecydować się np. na jedenastokilometrowy przejazd z Majdanu do Przysłupia, z przystankami w Cisnej i Dołżycy. Historie każdej z tych miejscowości – niesamowite, a wrażenia – niezapomniane.

 

Kolejką po nadmorskich miastach

 

Nie tylko Bieszczady oferują atrakcje w postaci przejażdżek kolejkami turystycznymi. Na wycieczkę takim środkiem transportu można się wybrać również będąc nad morzem. Ci odpoczywający w Międzyzdrojach, których znudzi leżenie na plaży i pokonywanie kilometrowych tras spacerowych wzdłuż morskiego brzegu, mogą wsiąść w kolejkę turystyczną i z tej perspektywy zwiedzać „Perłę Bałtyku”. Przy okazji posłuchają płynących z głośników zainstalowanych w wagonikach opowieści o Międzyzdrojach. Taki przejazd trwa ok. 30 min, a rozpoczyna się w samym centrum miasta, niedaleko Alei Gwiazd.

Jeśli komuś będzie mało, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na wyspę Wolin i również ją zwiedzić, siedząc w wagoniku kolejki. Podróż rozpoczyna się przy międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Na trasie można zobaczyć m.in. Muzeum V-3, neogotycki kościół w Lubiniu, Jezioro Turkusowe czy historyczne Grodzisko, w którym św. Otton z Bambergu wybudował podczas swojej misji chrystianizacyjnej pierwszy drewniany kościół.

 

Kolejką przez Puszczę

 

Wybierający się do Puszczy Białowieskiej również mają okazję do przejażdżki kolejką turystyczną, która powstała na początku ubiegłego wieku. Czeka ich tutaj pełna wrażeń atrakcja: zainscenizowany napad na pojazd i kontrola dokumentów wykonywana przez białoruskich pograniczników. Do wyboru są dwie trasy kolejki: pierwsza wiedzie z Hajnówki do Topiła, a druga – do Postojowa.

 

Przed siebie

 

Miarowy stukot kół, ciekawe trasy wycieczkowe, niezapomniane wrażenia – kolejkom turystycznym nie sposób odmówić specyficznego uroku. Dlatego też, będąc na wakacjach, warto zdecydować się na ten sposób uatrakcyjnienia pobytu.


Reklama

Wakacyjne noclegi znajdziecie na www.nocowo.pl


Przeczytaj również
zobacz więcej