Autor: Marek013/ Wikimedia. Sztolnie w Kowarach - uzdrawiajaca moc kopalni uranu.


Autor: Dragon Cave/ Wikimedia. Smocza Jama to idealna atrakcja do zwiedzenia podczas wyjazdu rodzinnego.


Autor: Krzysztof Kuba Wawrzosek/ Wikimedia. Podziemia opatowskie - tajemnica, historia, lata swietnosci miasta.

Czasem zwiedzamy "wszystko", co się da, gdy jesteśmy w danym miejscu. Wszystko, czyli: kościoły, zamki, muzea, wystawy... Wszelkie atrakcje danej okolicy. A gdyby tak obrać, zamiast konkretnego kierunku, wątek przewodni jako oś naszej wyprawy?
Reklama
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile historii kryje się pod powierzchnią ziemi. Podpowiadamy, jak wiele ciekawych tras podziemnych można znaleźć w Polsce. Coś dla miłośników atrakcji przyrodniczych, coś dla fanów zabytków militarnych - jednym słowem: dla każdego coś interesującego.

POD MIASTEM
Pod najstarszymi częściami miast często kryją się ślady historii. Kupieckie piwnice, mieszczańskie magazyny wskazują na lata świetności okolicy, ważne punkty na dawnych szlakach handlowych. Warto odwiedzić:
Podziemną trasę turystyczną w Jarosławiu
Rzeszowskie piwnice
Sandomierskie lochy
Trasę im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Kłodzku
Podziemia opatowskie

JASKINIE
Dawniej jaskinie pełniły funkcję kryjówek oraz schronienia podczas wojen i najazdów. Dziś to przede wszystkim atrakcje przyrodnicze, które warto odwiedzić podczas wypraw w okolice gór. Przez wieki jednak były bohaterami lub/ i świadkami historii naszego kraju. Nie trzeba być grotołazem, żeby znaleźć w jaskiniach coś ciekawego dla siebie. Sprawdźcie sami:
Jaskinia Mylna
Jaskinia Raj
Jaskinia Łokietka
Smocza Jama
Jaskinia Ciemna

KOPALNIE
Kopalnie w Wieliczce i Bochni są najbardziej znanymi w Polsce, ale poza nimi jest jeszcze kilka podobnych zabytków, które warto poznać. W tym:
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Chełmińskie Podziemia Kredowe
Sztolnie Kowary
Skansen Królowa Luiza

TWIERDZE
Mniej lub bardziej tajemnicze projekty wojskowe często były budowane pod ziemią. Ich ślad, szczególnie po wojnach światowych, można znaleźć w Polsce. Ciekaowstka nie tylko dla miłośników turystyki militarnej. Odwiedź:
Muzeum Sztolni Walimskich
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Osowiec - polskie Verdun
Tajemniczy kompleks Osówka w Głuszycy

Polecamy także inne artykuły poświęcone szlakom tematycznym. Zachęcamy do wyszukiwania twierdz, kopalni, zabytków podziemnych w serwisie.


Przeczytaj również
zobacz więcej