Muzeum Zakopianskie - atrakcja Szlaku Zbójnickiego


Regionalne wyroby to atrakcje szlaków tematycznych


Warsztaty pracy z glina sa atrakcja Szlaku Tradycyjnego Rzemiosla

Zwiedzając kolejne regiony wielu turystów korzysta z wytyczonych już szlaków. Pieszych, rowerowych, konnych, samochodowych i innych. Spoglądając na ilość najróżniejszych tras turystycznych można śmiało powiedzieć, że „wyrastają jak grzyby po deszczu”.
Reklama

Najnowszą pomysłem na organizowanie szlaków turystycznych są szlaki tematyczne. Kilometry wytyczonych tras ułatwiających turyście poznanie atrakcyjnych miejsc. Najciekawsze punkty i atrakcje umieszczono na trasach o określonej tematyce. Zwiedzanie z „myślą przewodnią” jest o wiele prostsze i cieszy się dużym zainteresowaniem, co potwierdzają kolejne powstające trasy.
Szlaki tematyczne odwołują się zazwyczaj do walorów kulturowych, historycznych, czy przyrodniczych pewnych miejsc. Ich tematyka jest bardzo szeroka i wiąże się z najróżniejszymi elementami. Białostocki Szlak Kulinarny przedstawia walory regionalnej kuchni i miejsca, gdzie można zaspokoić najbardziej wymagające podniebienie. Dla odmiany Szlak Zbójników Karpackich przedstawia historię i kulturę Beskidów z czasów, gdy rządzili nimi zbójnicy. 

Wędrówki szlakami tematycznymi są okazją do pokazania tego, w czym „wyspecjalizowały się” regiony, czego przykładem są Szlak Zamków Krzyżackich i Szlak Rezydencji Magnackich.
Szlaki prowadzą przez miejsca niepowtarzalne i w danej tematyce warte szczególnego zainteresowania. W ten sposób przyciągają miłośników poszukujących unikalnych wrażeń i miejsc i osoby znudzone tradycyjnym sposobem zwiedzania.

Wędrówki tak zorganizowanymi szlakami mogą okazać się znakomitą lekcją i przygodą. Największym zainteresowaniem cieszą się trasy przedstawiające miejsca inaczej niż tradycyjne przewodniki. Dzięki temu nawet dobrze znane regiony mają szansę znowu stać się ciekawe.

Najciekawsze ze szlaków tematycznych w Polsce:

Przeczytaj również
zobacz więcej