Festiwal Sztuki Ludowej 2012 (Fot.: www.festiwal.poligrodzianie.pl)


Festiwal Sztuki Ludowej (www.poligrodzianie.pl)


V Europejski Festiwal Sztuki Ludowej (Fot. www.poligrodzianie.pl)

O historii słów kilka

Towarzystwo „Poligrodzianie” funkcjonuje od 2004 r. Powstało w celu promowania wiedzy o twórczości ludowej Polaków i przedstawicieli innych narodów, a także po to, by tworzyć warunki pomagające w nawiązywaniu i utrzymywaniu więzi międzyludzkich. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność naukowo-edukacyjną, realizuje projekty unijne, wspiera akcje charytatywne, a jego główne przedsięwzięcie stanowi Festiwal Sztuki Ludowej, który w tym roku odbędzie się po raz szósty. W ciekawy sposób łączy on współczesne i tradycyjne podejście do sztuki. Prezentowane są tutaj produkty czerpiące inspiracje z kultury ludowej, a uczestnicy poszczególnych edycji Festiwalu mają niepowtarzalną okazję zetknięcia się z ludowością różnych krajów.

 

W trakcie Festiwalu

Co roku uczestnicy Festiwalu mogą brać udział w różnego typu warsztatach wokalnych, muzyczno-scenicznych, tanecznych. Uczestniczą także w projekcji filmów, imprezach kulturalnych z jam session i tańcami, seminarium dla pracowników naukowych. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia są koncerty folklorystyczne w wykonaniu zespołów z Włoch, Ukrainy, Kaszub, Bułgarii. Organizowane są pokazy mody, rękodzielnictwa, mistrzostwa kuchennego. Nie brakuje także sympozjów czy wystaw malarstwa i fotografii.

Kulminacyjnym punktem Festiwalu jest rekonstrukcja autentycznego wesela przy udziale prawdziwej pary młodej, osadzonego etnograficznie w jednym z państw biorących udział w projekcie. Do tej pory festiwalowicze mogli zobaczyć wesela: kaszubskie, krakowskie, łowickie, kurpiowskie i węgierskie. W tym roku odbędzie się wesele rosyjskie. Para młoda to studenci Politechniki Poznańskiej – Marta Grudziak i Radosław Korzec.

 

Niedługo - wesele

Uroczystości weselne odbędą się 25 sierpnia. Uczestniczyć w nich będą goście weselni oraz obecni w trakcie realizacji projektu mieszkańcy Poznania i okolic. Wesele uświetnią swoją muzyką: Kapela ze Wsi Warszawa oraz Chłopcy Kontra Basia. Zabawa potrwa do białego rana.

Reklama

Jeśli ktoś wcześniej chciałby stać się uczestnikiem Festiwalu i zetknąć z promowaną tam ludowością, może 23 sierpnia udać się na Bulwar Nadwarciański w Koninie lub 24 sierpnia odwiedzić rynek w Gnieźnie albo też, już po weselnych obchodach, wybrać się do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie.

 

Poznać ludowość

Tego typu inicjatywy to dość ciekawy i inspirujący sposób na przekazywanie wiedzy na temat tego, co ludowe.Warto zatem skorzystać z okazji i w czasie trwania tegorocznej edycji Festiwalu wybrać się do jednego z wielkopolskich miast na koncert zespołu folklorystycznego lub też przyjechać w ostatnią sobotę sierpnia do Poznania i uczestniczyć w prawdziwym rosyjskim weselu.

Przeczytaj również
zobacz więcej