Latarnia morska w Jaroslawcu (autor: Topory, zródlo: Wikimedia Commons)


Latarnia morska w Swinoujsciu (autor: Mariokol, zródlo: Wikimedia Commons)


Latarnia morska w Swinoujsciu (autor: Tola-102, zródlo: Wikimedia Commons)


Latarnia morska Stilo (autor: Yarl, zródlo: Wikimedia Commons)


Latarnia morska w Jastarni (autor: Topory, zródlo: Wikimedia Commons)

Nad polską częścią Bałtyku znaleźć można ponad 20 latarni morskich. Większość z nich udostępniono zwiedzającym, co cieszy tym bardziej, że obiekty te, zlokalizowane przy samej plaży, są często znakomitymi punktami widokowymi. Przy dobrej pogodzie można z nich podziwiać nie tylko widok samego morza, lecz także rozległą panoramę wybrzeża.


Reklama

Wycieczkę proponujemy rozpocząć od Świnoujścia, gdzie znajduje się najwyższa z polskich latarni morskich. Aby wspiąć się na jej szczyt należy pokonać 300 stopni krętych schodów.


Nieco dalej na wschód znaleźć można Latarnię Kikut,niedostępną dla zwiedzających. Ulokowana jest ona na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok.


Latarnia morska w Niechorzu stanowi jedną z wizytówek miasta. Wraz z całym otaczającym ją kompleksem uznawana jest za zabytek. Aby zobaczyć z góry panoramę Bałtyku należy pokonać 200 schodów.


Jedną z częściej odwiedzanych jest latarnia morska w Kołobrzegu. Z wysokości 26 m rozciąga się malowniczy widok na port i park zdrojowy.Obiekt można zwiedzać także poza sezonem.


Kolejnym punktem szlaku,który warto zobaczyć jest latarnia morska w Gąskach. Jej wysokość to 50 m, a ci, którzy chcą rozkoszować się z jej szczytu zachodem słońca, muszą pokonać 226 schodów.


Latarnia Morska w Darłowie usytuowana jest u wejścia portu. Dzisiejszy wygląd uzyskała w 1927 roku.


Warto odwiedzić też latarnie w Jarosławcu, Ustce, Czołpinie oraz Latarnię Stilo.Wybierając się natomiast na Wybrzeże Wschodnie pominąć nie można Jastarni, Helu, Gdańska, a także Krynicy Morskiej.

Przeczytaj również
zobacz więcej