Juz nasi przodkowie wiedzieli, ze wino jest znakomitym uzupelnieniem potraw


Odpowiednie winogrona sa podstawa znakomitych win

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska, kojarzona jest głównie z regionami o bogatej historii winiarskiej, jak Francja czy Włochy. Mimo tego od pewnego czasu tradycje winiarskie dotarły również do Polski. Mało kto wie, że i tutaj koneserzy wina znajdą interesujące ich miejsca. Wraz ze wzrostem zainteresowania winami wzrasta też liczba winnic i gospodarstw winiarskich. Rozwój winiarstwa zauważyć można głównie na Podkarpaciu, w Małopolsce i w województwie kujawsko-pomorskim. Z rozwojem winnic wiąże się też popularność turystyki winiarskiej wśród polskich turystów.
Reklama
Choć zagranicą jest to dobrze znany sposób na podróżowanie, to Polska w tym zakresie zaczyna dopiero „raczkować”. Nie powstają jeszcze biura podróży specjalizujące się w tego typu wyjazdach ale powstają kolejne szlaki i trasy winiarskie, które budzą zainteresowanie podróżnych, jak Lubuski Szlak Wina i Miodu.

Czym jest enoturystyka?

Enoturystyka to nic innego, jak zwiedzanie winnic i miejsc z nimi związanych. Wybierając się na wycieczkę winiarską oczekiwać można niesamowitej podróży szlakiem winiarskim. Podróżujący odwiedzają rejony winiarskie, zwiedzają winnice i uczestniczą w różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach. Wielbiciele wina z pewnością docenią okazję do poznania jego dokładnej historii. Szlaki enoturystyczne prowadzą głównie przez gospodarstwa agroturystyczne, gdzie od podstaw można poznać proces produkcji wina.
Tego typu wyjazdy to również znakomita okazja do degustacji nowych win lub obejrzenia, jak powstają kolejne rodzaje. W trakcie degustacji można spróbować od 4 do 9 próbek wina, a znawcy tematu odpowiadają na pytania mniej i bardziej zagadkowe.
Podróże po winnicach dają niepowtarzalną okazję zakupu wcześniej degustowanego wina, jednak to tylko jedna z wielu zalet wyjazdów winiarskich. Winnice kojarzone są z wyjątkową atmosferą. Osoby wybierające ten typ odpoczynku mogą liczyć na czas spędzony w spokoju, a dodatkowo połączony z poszerzaniem wiedzy o winiarstwie. Wyprawy szlakami winiarskimi są dla wielu jedną z nielicznych okazji, by zobaczyć winobranie i proces powstawania niezwykłego trunku. W trakcie zwiedzania gospodarstw winiarskich liczyć można również na udział w warsztatach, wykładach z tradycji winiarskich  i kultury picia wina, czy tych związanych z uprawą winorośli. Co więcej spotkania przewidują różny stopień wtajemniczenia kursantów, dlatego nikomu nie grozi nuda.
Enoturystyka jest szansą na promocję i rozwój regionów. Dzięki powstającym gospodarstwom winiarskim nawet najmniejsze miejscowości przyciągają turystów. Obecnie warunki rozwoju turystyki winiarskiej są bardzo obiecujące dla Polski. Znaczenie polskich winnic wzrasta, podobnie jak zainteresowanie tą formą turystyki. Kto wie, może za jakiś czas polskie winnice będą równie znane, ja te włoskie:)

Gdzie znaleźć gospodarstwa i obiekty winiarskie?:

Przeczytaj również
zobacz więcej