Zamek w Malborku jest nie tylko wyjatkowym zabytkiem, ale i wyjatkowa sceneria filmowa.


Biskupin - wielki zabytek i wspanialy plener filmowy

Ostatnio pisaliśmy sporo o wakacjach tematycznych. Jedną z możliwości, coraz popularniejszą w innych krajach, jest podjęcie motywu plenerów filmowych, czyli miejsc, które służyły za scenografię do znanych filmów. Wbrew pozorom w Polsce można znaleźć sporo podobnych atrakcji. Powstały już nawet publikacje książkowe na ten temat. Oto nasze krótkie zestawienie dla kinomaniaków:
Reklama

  • Jura Krakowsko-Częstochowska: ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy zostały uwiecznione w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" z legendarnym polskim aktorem Zbigniewem Cybulskim w roli głównej oraz "Demonach wojny wg Goi" Władysława Pasikowskiego. Zamek w Ogrodzieńcu pozostanie na ekranie w "Zemście" Andrzeja Wajdy, a Pieskowa Skała (podobnie jak Pieniny) w "Janosiku" w słynnej wersji z Markiem Perepczko.
  • Półwysep Helski występuje w kilku filmach, ale z okolic Pomorza warto zapamiętać w sposób szczególny Łebę, która odegrała swoją rolę w "Dwóch takich, co ukradło księżyc". Obsady nie trzeba przypominać.
  • Dolny Śląsk może poszczycić się imponującą liczbą ekip filmowych, które w tym regionie pracowały. Szczególnie godny zapamiętania jest kultowy "Sami swoi", który został odpowiednio w Lubomierzu upamiętniony. Co więcej, Dolny Śląsk przyciągnął także ekipy zagraniczne. W Górach Stołowych i wokół wodospadu Kamieńczyk zrealizowano ekranizacje "Opowieści z Narnii".
  • Północna część Polski także ma się czym pochwalić. W Giżycku kręcono słynny "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. A Suwalszczyznę wybrał Andrzej Wajda, aby przenieść na wielki ekran "Pana Tadeusza". Zresztą, okolice Łomianek i Smolnik to rodzinne strony reżysera.
  • Zamek w Malborku jest idealną scenerią dla kostiumowych historii filmowych. Był wykorzystywany na potrzeby polskiego filmu niejednokrotnie, w tym w "Krzyżakach" Aleksandra Forda i "Wiedźminie" z Michałem Żebrowskim w roli głównej.
  • Czy można pominąć ekranizację "Trylogii" w naszym zestawieniu? Zdecydowaliśmy, że nie! Na potrzeby największej polskiej produkcji - "Ogniem i mieczem" wykorzystano Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Biskupin. W "Potopie" pięknie pokazano Dolinę Chochołowską, Jasną Górę i Kraków. Góry Świętokrzyskie za to "wzięły udział" w "Panu Wołodyjowskim", gdzie "występuje" zamek w Chęcinach.
To tylko krótki spis. Tatry pojawiają się w filmach Krzysztofa Zanussiego, reżyser Jacek Bromski umieszcza w swych filmach podlaskie wsie, Kazimierz Kutz chętnie pokazuje mieszkańców Śląska, "Mój Nikifor" był kręcony w scenerii Beskidu Małego... Jeśli dodamy jeszcze do tego "najbardziej filmowe" miasto polskie - Łódź, w którym Muzeum Kinematografii pokaże wszelkie tajemnice naszego przemysłu kinematograficznego oraz krajowe imprezy filmowe, okazuje się, że Polska występuję dość często w filmowych rolach głównych.

Polecamy: "Polska na filmowo" Marka Szymańskiego
Źródło: Mariola Wiktor "Polska nakręcona" www.filmweb.pl; opracowanie własne


Przeczytaj również
zobacz więcej