Koneser-obecnie centrum kulturalne


W Warszawie jest wiele tajemniczych miejsc wartych poszukania

Jednym z pretendentów do tytułu jest także Warszawa. Miasto, które ma tak wiele do zaoferowania w sferze kultury i turystyki nie może zostać pominięte w tak znaczącym konkursie. Ostatnią propozycją stolicy na zyskanie przychylności jest projekt „Nie ma cwaniaka na Warszawiaka”. Do niekonwencjonalnej współpracy zaangażowali się znani i lubiani miasta. Łukasz Garlicki, będący „twarzą” projektu, wraz z Jackiem Jędrasikiem nagrali kilka odsłon piosenek „przedstawiających” Warszawę z czasów Franka Kimono. Nowoczesne aranżacje starych przebojów okazały się niemałym sukcesem. W zabawny sposób pokazują, że negatywnie dotychczas postrzegani Warszawiacy potrafią śmiać się ze stereotypów ale upamiętniają także miasto z okresu przedwojennego.
Reklama

Na Warszawiaka nie ma cwaniaka...

Inspiracją do powstania projektu była wizja dawnej Warszawy, tej z czasów Orkiestry z Chmielnej. Nowe odsłony piosenek mają przypomnieć o tradycji miasta. Klip przedsięwzięcia pokazuje Warszawę oczyma jej mieszkańców wraz z elementami budzącymi dumę i przywiązanie Warszawiaków do tradycji i historii. „Nie ma cwaniaka na Warszawiaka” budzi tak duże zainteresowanie, ponieważ we współczesnej stolicy niewiele zostało autentycznych śladów przeszłości. W tym popularnym turystycznie mieście warto odnaleźć faktyczne ślady dawnej Warszawy, jak powojenne hasło „Cały naród buduje swoją stolicę” przy Nowym Świecie. Przyglądając się ulicom miasta odnajdziemy wiele elementów przez lata niezmienionych. Twórcy projektu chcieli przypomnieć, że Warszawa ma bardzo bogatą historię. To tutaj, na dzisiejszym Placu Powstańców Warszawy wzniesiono pierwszy w Polsce „drapacz chmur”, a dworzec z lat 20 był najnowocześniejszym w Europie. Zwłaszcza warszawska Praga bogata jest w „pomniki” historii. Nie ciesząca się dziś dobrą opinią dzielnica była kiedyś oddzielnym miastem. W rejonie tym zachowała się przepiękna Bazylika Mniejsza oraz dawna Komora Wodna, a wielbiciele atmosfery dawnej Warszawy na pewno będą chcieli obejrzeć Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej.
Zakątki stolicy kryją wiele tajemnic historii. Chcąc poznać miasto warto „wyjść” poza utarte szlaki i poszukać miejsc rzeczywiście tętniących historią. Bazar Różyckiego, ulice Targowa i Ząbkowska to rzeczywiste miejsca z przedwojennej Pragi i tutaj warto udać się szukając ducha tradycyjnej Warszawy.
Przeczytaj również
zobacz więcej