Skansen w Nowym Saczu pokazuje spiskie zabytki i tradycje.


Krasnobród - kiedys osrodek kalwinizmu. Dzis do tutejszego sanktuarium pielgrzymuja wierni kosciola rzymskokatolickiego.


Niedzica - historia w pieknym otoczeniu.

Wielokulturowość - bardzo popularne słowo, szczególnie w czasach tzw. globalizacji, gdy możliwości podróżowania w dowolnym kierunku świata są coraz większe, różnice kulturowe nie dziwią. Przynajmniej tak się zdaje. Przypominamy, że w Polsce znajdziemy tereny, których historia naznaczona jest tradycjami wielokulturowości. Warto pokazać dzieciom, że przenikanie się zwyczajów, wierzeń, języków jest obecne w Polsce od wielu lat. A może ta nauka jest bardziej potrzebna starszemu pokoleniu?
Reklama

Suwalszczyzna to kraina historyczna, która obejmuje tereny w Polsce i na Litwie. W naszym kraju to przede wszystkim obszar, na którym można podziwiać przyrodę. Biebrzański i Wigierski Park Narodowy, Parki Krajobrazowe - Puszczy Rominckiej i Suwalski, Kanał i Puszcza Augustowska... Wszystkim tym, którym największa radość sprawia obcowanie z przyrodą, powinny zdecydować się na urlop w tych okolicach. Czy to będzie szlak kajakowy Czarną Hańczą i Rospudą, czy wakacje na Jeziorem Wigry albo wycieczka rowerowa po Puszczy Rominckiej - każdy z tych pomysłów powinien zaspokoić potrzebę relaksu i spędzania czasu pod gruszą. Przy okazji lub jako alternatywę można zaplanować objazdową wycieczkę śladami historii regionu. Mniejszości narodowe, które dzisiaj zamieszkują Suwalszczyznę, to mniejszość litewska (w okolicach Puńska i Sejn), rosyjska (wokół Augustowa) oraz białoruska (przede wszystkim Lipsk). Znajdziemy tu także ślady żydowskie. Połączenie aktywnego wypoczynku na łonie natury z dodatkiem zwiedzania śladów innych niż polska kultur powinny być ciekawym urozmaiceniem rodzinnego urlopu.

W województwie lubelskim o tradycjach wielokulturowych świadczą choćby nazwy niektórych miejscowości. Horodło, Dubienka, Dołhobrody, Krasne pokazują wpływy wschodnie w warstwie językowej. Choć kryje się za tym coś więcej. W tym regionie dominującymi wierzeniami są katolicy, ale byli nimi niegdyś także unici i prawosławni. Aby o tym przypomnieć, warto odwiedzić zapomniane cerkwie pogranicza w Kryłowie, Dołhobyczowie, Korczminie. Zapomina się o zamieszkujących tu dawniej Ukraińcach i ludności żydowskiej. Pomysłów na urlop, w którym można podpatrzeć wielokulturowe wpływy, jest sporo. Jako cel wyprawy można obrać Podlaski Przełom Bugu, gdzie przy okazji można odwiedzić najstarszą stadninę koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim. W roztoczańskim Krasnobrodzie mieścił się kiedyś ważny ośrodek kalwinizmu. Puszcza Solska i lasy wokół Janowa Lubelskiego dostarczą odpowiedniej dawki relaksu.

Warto jednak wspomnieć, że południe Polski obfituje we wpływy słowackie. Spisz i Orawa mogą być dla wielu dalekim celem podróży. Zapewniamy: wartym odwiedzenia. Jeśli osoby wybierające aktywny wypoczynek podążą na Babią Górę, mogą po drodze odwiedzić Lipnicę Wielką, przez długie lata należącą do Czechosłowacji (potem Słowacji). Wyprawa na górę Żar? Łapsze Niżne znajduje się w okolicy. Cechą charakterystyczną wsi Frydman jest węgierska zabudowa, a do 1918 roku w tutejszej szkole nauka odbywała się w języku węgierskim. Dodatkowo, to świetne miejsce startowe dla wycieczek w Pieniny i Gorce. Tak więc i tu nie trudno połączyć wypoczynek z poznawaniem innych kultur. Choćby ich śladów.

To 3 przykłady, które wydają się najciekawsze. Wbrew pozorom nie są także oczywistymi miejscami urlopowymi. Warto jednak pokazać historię Polski, naznaczoną wpływami innych niż katolicka religii, innego niż polski języka młodszemu pokoleniu. Dodatkowym atutem są piękne krajobrazy tych regionów, często nieskażone ręką człowieka . O tym, że warto wiedzieć, przekonywać nie będziemy. O tym, że warto odwiedzić, trzeba. Zachęcamy do skorzystania z naszych propozycji wycieczek oraz dopisywania nowych.
Przeczytaj również
zobacz więcej