sxc.hu


Morsy witają Nowy Rok w Gdańsku (fot. Robert Young)


sxc.hu


Długie Pobrzeże w Gdańsku (fot. Denys Zadorozhnyi)


Fontanna Neptuna pod śniegiem (fot. Lusia57, Wikimedia Commons)

Tradycyjnie czy nowocześnie?

 

Zastanawiając się nad miejscem spędzenia świątecznych dni, warto rozważyć plusy i minusy wyjazdu. Spośród zalet celebrowania wigilii poza domem warto wymienić... spokój, bowiem przedświątecznej krzątaninie zazwyczaj towarzyszy podenerwowanie o różnym stopniu intensywności. Dzięki wyjazdowi oszczędzimy sobie stresu związanego ze sprzątaniem i przygotowywaniem potraw, z którymi musimy uwinąć się na czas. Innym pozytywnym aspektem wyjazdowego spędzania świąt jest zmiana otoczenia, a co za tym idzie dotlenienie się, nabranie dystansu do codziennych spraw, energetyczne doładowanie się.


Reklama

Nie dla wszystkich jednak „ucieczka” z domu na czas Wigilii okaże się strzałem w dziesiątkę. Jedną z niewiadomych może okazać się bowiem świąteczne menu podane w obcym miejscu – ryzykujemy, że potrawy, które zostaną nam podane nie trafią w nasze podniebienie. Poza tym, przy sporym zainteresowaniu innych spędzeniem wieczerzy wigilijnej poza miejscem zamieszkania możemy narazić się na tłumy i zapomnieć tym samym o kameralnej atmosferze tego wieczoru. Osoby, które cenią sobie unikalną otoczkę, jaka towarzyszy świętom Bożego Narodzenia, mogą rozczarować się jej brakiem lub słabą imitacją, nie w każdym miejscu bowiem dba się o nią.

 

Magia świąt w górach

 

Jeśli już zdecydujemy się wyjechać na czas świąt, gdzie moglibyśmy zaznać ich niepowtarzalnej atmosfery? Wieczerza wigilijna najlepiej smakuje w iście zimowej aurze, czyli z prószącym za oknem śniegiem, lekkim przymrozkiem i w rodzinnym gronie. Najbliższy temu ideałowi zdaje się być pobyt w górach, które aż kipią od atrakcji. Dla amatorów aktywnego wypoczynku czekają stoki, snowparki, trasy biegowe, ścieżki spacerowe. Oprócz tego spora porcja świeżego powietrza, niesamowitych widoków i atmosfery podgrzewanej góralskimi przyśpiewkami, staropolską kuchnią i aromatycznym grzańcem.

 

A może by tak nad morze?

 

A gdyby tak w tegoroczne święta obrać kurs na... Bałtyk? Mniej popularne od spędzania Wigilii w górach jest świętowanie Bożego Narodzenia nad morzem, które zimową porą wcale nie traci na atrakcyjności. Spacer brzegiem morza na pewno dostarczy wielu wrażeń estetycznych, dotleni nasi zasili nasz organizm dobroczynnym jodem, a przy okazji ulży naszemu przeciążonemu żołądkowi. Dla amatorów kąpieli w lodowatej wodzie, popularnie zwanych „morsami”, morze grudniową porą stanowi dodatkową atrakcję. Warto także odwiedzić najbliższe miasta, poznać ciekawe historie, które się z nimi wiążą, przypatrzeć się zabytkom czy po prostu ocenić, jak prezentują się one spowite tajemniczą zimową aurą.

 

Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które warto odwiedzić w czasie świąt Bożego Narodzenia:

 

Gdańsk

Gdynia

Sopot

Wetlina

Białka Tatrzańska

Karpacz

Przeczytaj również
zobacz więcej