Torunski Ratusz (sxc.hu)


Torun noca (sxc.hu)


Jedna z uliczek Gdanska (sxc.hu)


Gdansk noca (sxc.hu)


Port w Szczecinie (sxc.hu)


Gotycki Ratusz w Gdansku (sxc.hu)


Kosciól Mariacki w Gdansku (sxc.hu)


Gotyk w Toruniu (sxc.hu)

Każdy, kto podążać będzie Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego i zwiedzać średniowieczne zalążki miast czy wsi, będzie podziwiał nie tylko imponujące zabytkowe budowle z dawnych wieków, ale także odczuwać będzie wszechobecne wpływy potężnej Hanzy. Obecność Wikingów i Zakonu Krzyżackiego, późniejsza reformacja, także odcisnęły swoje piętno na tym regionie. Szlak pełen jest kościołów wraz z ich sięgającymi nieba wieżami, wspaniałych siedzib władz miejskich, zdobionych bram miejskich i wyznaczających dawne granice osad murów.

Reklama

 

Podróżujący szlakiem mogą jednocześnie podziwiać jedyne w swoim rodzaju polodowcowe krajobrazy i różne oblicza Morza Bałtyckiego, ze stromymi brzegami, pochylonymi przez odwieczne działanie wiatru sosnami i bezkresem plaż. Na szlaku można poznać wielorakość kultur z siedmiu krajów, które mimo wszelkich różnic splecione są ze sobą wrzecionem historii.

 

Szlak prowadzi przez 7 krajów i 26 miast. Od Szwecji przez Danię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię odkryjecie nie tylko fascynujący świat gotyku ceglanego, ale również przepiękne krajobrazy.

 

Odkryjcie historyczne miasta Polski….

 

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą naszego kraju jest ogromne zróżnicowanie. Na południu, tam, gdzie Polska graniczy z Czechami i Słowacją, wznoszą się Karpaty, w skład których wchodzą malownicze łańcuchy Tatr, Beskidów i Bieszczad. Na wschodzie Polska graniczy z Litwą, Białorusią, Rosją i Ukrainą, zaś na zachodzie oddziela ją od Niemiec nurt Odry. Ze szczególnej urody słynie region Wielkich Jezior Mazurskich na północnym wschodzie kraju. Znajdują się tu naturalne siedliska unikalnych gatunków zwierząt i roślin. Równie atrakcyjne jest wybrzeże Morza Bałtyckiego z niekończącymi się piaszczystymi plażami, wydmami i wysokimi klifami. Na wybrzeżu Bałtyku można także wciąż jeszcze znaleźć stare morskie porty o długiej historii, których wygląd do dziś świadczy o ich wspaniałej przeszłości – na przykład Szczecin, największy polski port morski, lub Gdańsk, miasto o dziejach sięgających daleko w głąb historii, ze słynną Bazyliką Mariacką, mogącą pomieścić 20 tys. osób. Wśród innych atrakcji kraju znajdują się Toruń i Malbork z zamkiem pochodzącym z XIII w., z czasów, gdy panował tam Zakon Krzyżacki.

 

Źródło: Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

 

Aby odkryć gotyk ceglany w Polsce, warto wybrać się do…

 

Gdańska

i odwiedzić: Dwór Artusa, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Kościół Mariacki), Kościół Świętego Mikołaja, Kościół Św.Katarzyny i Żuraw, a przy okazji wstąpić do Muzeum Bursztynu czy Muzeum Zegarów Wieżowych.

 

Olsztyna

zwanego „stolicą krainy tysiąca jezior” – Warmii i Mazur. Tam czekają nas takie gotyckie zabytki, jak: Zamek Kapituły Warmińskiej, Katedra Św. Jakuba Starszego, Wysoka Brama i fragmenty murów obronnych oraz Ratusz na starym mieście. Nie zaszkodzi też wybrać się do Planetarium czy Teatru Lalek.

 

Płocka,

będącego z kolei dawną stolicą Mazowsza, z Zamkiem Książąt Mazowieckich, basztą obronną, murem miejskim, L.O. im St. Małachowskiego, siedzibą Towarzystwa Naukowego Płockiego czy Domem pod Trąbami. Warto odwiedzić też, mieszczące się co prawda w secesyjnej, lecz jakże urokliwej kamienicy, Muzeum Mazowieckie.

 

Stargardu Szczecińskiego,

uznawanego za „Klejnot Pomorza”, kryjącego takie perły gotyku, jak: Kolegiata NMP Królowej Świata, Ratusz, Kościół św. Jana Chrzciciela, Zespół plebanii Kolegiaty NMP Królowej Świata, Basteja, Brama Młyńska, Brama Wałowa, Brama Pyrzycka, Arsenał, Kamienica gotycka, Baszta Białogłówka, Baszta Jeńców, Baszta Morze Czerwone, Baszta Tkaczy (Lodowa) lub Dom Kletzina (Rohledera).

 

Szczecina,

w którym warto szczególnie odwiedzić następujące obiekty: Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, Ratusz Staromiejski, Kościół św. Piotra i Pawła oraz Kościół św. Jana. Nieporównywalnych z niczym innym wrażeń dostarczy też spacer po Wałach Chrobrego, wycieczka wodolotem czy podziemne trasy turystyczne.

 

Torunia,

jednego z najpiękniejszych miast w całej Polsce. Przyczyniają się do tego niewątpliwie także „cuda” architektury gotyckiej, a w szczególności te, które trafiły na Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, a więc: Brama Klasztorna, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Ratusz Staromiejski, Ruiny Zamku Krzyżackiego, Brama Żeglarska, Kościół św. Jakuba, Katedra św. Janów, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Brama Mostowa. Uśmiechu na twarzy dostarczy z pewnością wizyta w Żywym Muzeum Piernika, a nie lada emocji – Fort IV Twierdzy Toruń.

Przeczytaj również
zobacz więcej