noclegi - zaloguj zalogujatrakcje - zarejestruj zarejestruj
byway.pl » atrakcje » zabytki i muzea » szczegóły
Szukaj

Krzywa Wieża

atrakcje » zabytki i muzea » zamki, warownie

Krzywa Wieża jest najsłynniejszą wieżą w Polsce. Jej wysokość wynosi 15 m, odchylona jest od pionu o 140 cm. Toruńska Krzywa Wieża jest symbolem grzechu oraz miejscem, gdzie sprawdzić można swoją niewinność.
kawiarnia

Krzywa Wieża wybudowana została w drugiej połowie XIII wieku jako prosta, 15-metrowa baszta obronna wtopiona w system murów obronnych i ustawiona na fundamentach czterościennych. Toruńska Krzywa Wieża jest więc symbolem grzechu. Jest jednak także miejscem, gdzie sprawdzić można swoją niewinność. Stojąc pod wieżą z plecami przypartymi do pochyłego muru, dotykając piętami jego cegieł i wyciągając przed siebie obie ręce sprawdzamy swe sumienie. Jeżeli przez dłuższą chwilę uda nam się wytrzymać w tej pozycji, oznacza to, że jesteśmy bez grzechu, jeżeli nie, to znaczy że na naszym sumieniu ciążą przewinienia. Obecnie w wieży znajduje się kawiarnia i kiosk z pamiątkami.

"W toruńskim zamku mieszkało 12 Krzyżaków. Wśród nich jeden był człowiekiem szczególnie urodziwym. Spacerując po Toruniu spotkał toruniankę i zakochał się od pierwszego wejrzenia. Zupełnie zapomniał o tym, że był nie tylko rycerzem, ale także zakonnikiem. Często spotykał się z piękną mieszczką wieczorami. Pewnego razu zostali zauważeni przez mieszkańców miasta i wieść o ich romansie rozniosła się. Dowiedzieli się o tym zarówno członkowie Rady Miejskiej, jak i krzyżacki komtur. Długo zastanawiano się, jaką karę wymierzyć i kto ponosi większą winę. Uznano, że wina jest równorzędna. Sąd toruński skazał więc dziewczynę na 25 batów wymierzonych jej przy Bramie św. Jakuba na Nowym Mieście. Decyzja w sprawie kary dla zakonnoka należała do komtura. Ten zaś nakazał wybudowanie nieszczęśnikowi wieży obronnej, która byłaby odchylona tak od pionu, jak jego życie odchylone było od reguły zakonnej. Rycerz wybudował więc Krzywą Wieżę odchyloną od pionu o 1,4 m, która przypomina o niegodnym występku rycerza-zakonnika. Toruńska Krzywa Wieża jest więc symbolem grzechu. Jest jednak także miejscem, gdzie sprawdzić można swoją niewinność. Stojąc pod wieżą z plecami przypartymi do pochyłego muru, dotykając piętami jego cegieł i wyciągając przed siebie obie ręce sprawdzamy swe sumienie. Jeżeli przez dłuższą chwilę uda nam się wytrzymać w tej pozycji, oznacza to, że jesteśmy bez grzechu, jeżeli nie, to znaczy że na naszym sumieniu ciążą przewinienia."

Źródło: Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Wie%C5%BCa_w_Toruniu

 

Szukasz miejsca noclegowego w okolicy?
Zobacz Pensjonaty Toruń w katalogu noclegów lub sprawdź ogłoszenia szukam noclegu w Toruniu

Dane kontaktowe:
Adres:

Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą 1

Recenzje

Krzywa Wieza
 
+ -
Lokalizacja miejsca
Adres: Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą 1
GPS: 53° 00.835' N 18° 60.213' E
Komunikacja i dojazd
Dojazd PKP do miejscowości Toruń
Dojazd komunikacją miejska
Lokalizacja miejsca noclegi w okolicy
atrakcje w okolicy
restauracje w okolicy
wydarzenia i imprezy w okolicy
    Nie masz jeszcze miejsc i wydarzeń w wycieczce. Kliknij i, aby uzyskać więcej informacji
i