noclegi - zaloguj zalogujatrakcje - zarejestruj zarejestruj
byway.pl » atrakcje » zabytki i muzea » szczegóły
Szukaj

Pałac Kultury i Nauki

atrakcje » zabytki i muzea » inne

Najwyższy budynek w Polsce.
parking gastronomia kawiarnia plac zabaw

Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym i jednym z najbardziej znanych polskich budynków. Jego wysokość - razem z iglicą - wynosi 230 m.
Pałac był "darem narodu radzieckiego dla Polaków". Pomysłodawcą jego budowy był Józef Stalin, a projektantem rosyjski architekt Lew Rudniew.
Budowa gmach trwała 3 lata. Na jej czas, specjalnie dla pracujących przy budowie 3500 robotników radzieckich, wybudowano osiedle Jelonki. W okresie trwania budowy zginęło przy niej 16 Rosjan.
Pałac Kultury i Nauki jest jedynym w całości zachowanym przykładem architektury realizmu socjalistycznego. W 2007 roku gmach został wpisany do rejestru zabytków, co spotkało się ze sporym sprzeciwem różnych środowisk intelektualnych w kraju. Obecnie nadal budzi sporo emocji, nie tylko wśród mieszkańców stolicy.
Pałac służy jako wielka przestrzeń kulturalno-wystawowo-bankietowa. Działa w nim m.in. Muzeum Techniki oraz Muzeum Ewolucji.

"W 1956 rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu widokowego na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów – najpierw skoczył Francuz, po nim jeszcze siedmiu Polaków. Po tych incydentach zdecydowano się na założenie krat na tarasie. W sylwestrową noc 2000 na wieży pałacu odsłonięty został drugi co do wielkości w Europie zegar – jego cztery tarcze mają średnice po 6 metrów. Jest to zarazem drugi najwyżej położony zegar wieżowy na świecie (po zegarze na NTT DoCoMo Tower w Tokio), sponsorem była Telekomunikacja Polska SA."

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki

"PKiN wciąż budzi żywe emocje wśród mieszkańców Warszawy, chociaż ma swoich licznych zwolenników, szczególnie wśród młodszego pokolenia warszawiaków. Przeciwnicy dalszej obecności tej budowli w stolicy uważają budynek za symbol radzieckiej dominacji nad Polską, wskazując iż rozpoczęto jego budowę w latach najgłębszego stalinizmu, gdy Polska była całkowicie podporządkowana ZSRR. Pojawiały się koncepcje zasłonięcia go biurowcami, utworzenia w nim Muzeum Komunizmu "Socland" (koncepcja Czesława Bieleckiego, Andrzeja Wajdy i Jacka Fedorowicza), a nawet zburzenia "kosmicznej osi przebijającej serce stolicy". Zwolennicy twierdzą jednak, że budynek pełni obecnie wiele użytecznych funkcji i twierdzą iż wpisał się już w krajobraz miasta i pozostanie w nim trwale obecny, stając się symbolem i najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Warszawie."

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki

"Kontrowersyjna budowla przez wiele lat inspirowała wielu polskich twórców literackich i filmowych – pojawia się niemal w każdym filmie, którego akcja toczy się w Warszawie. W "Małej apokalipsie" Tadeusza Konwickiego góruje nad miastem jako posępny symbol komunizmu i dominacji ZSRR nad schorowanym PRL – to na jego schodach główny bohater ma dokonać samospalenia. W trzeciej części sensacyjnego serialu telewizyjnego "Ekstradycja" W. Wójcika podziemia Pałacu były siedzibą oponentów komisarza Halskiego. Sam wieżowiec w ostatnim odcinku miał stać się celem potężnego zamachu terrorystycznego, przygotowanego przez prawicowe bojówki paramilitarne, jednakże komisarz Halski niemal w ostatniej chwili zneutralizował ładunek umieszczony w jego podziemiach. Zburzenie obiektu "udało się" natomiast we wcześniejszej komedii "Rozmowy kontrolowane". Wydostający się spod gruzów bohater filmu, Ryszard Ochódzki, komentuje ten fakt krótkim: To się odbuduje. Pałac Kultury i Nauki ukazany jest również w japońskim filmie animowanym "Sky Crawlers" reżyserii Mamoru Oshii."

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki

 

Szukasz miejsca noclegowego w okolicy?
Zobacz Noclegi Warszawa w katalogu noclegów lub sprawdź ogłoszenia szukam noclegu Warszawa

Dane kontaktowe:
Adres:

Warszawa, Plac Defilad 1

www:

www.pkin.pl

email:

formularz kontaktowy

Recenzje

Palac Kultury i Nauki noca
 
+ -
Lokalizacja miejsca
Adres: Warszawa, Plac Defilad 1
GPS: 52° 23.184' N 21° 00.599' E
Komunikacja i dojazd
Dojazd PKP do miejscowości Warszawa
Dojazd komunikacją miejska
Lokalizacja miejsca noclegi w okolicy
atrakcje w okolicy
restauracje w okolicy
wydarzenia i imprezy w okolicy
    Nie masz jeszcze miejsc i wydarzeń w wycieczce. Kliknij i, aby uzyskać więcej informacji
i