noclegi - zaloguj zalogujatrakcje - zarejestruj zarejestruj
byway.pl » atrakcje » dla dzieci » szczegóły
Szukaj

Najdłuższa deska świata

atrakcje » dla dzieci

Powiadamy żartobliwie, że dziewiątym skarbem Kaszub jest Najdłuższa Deska Świata. Jest coś na rzeczy, bo żyjemy w świecie, w którym dobra promocja każdego pomysłu jest warunkiem sukcesu.
parking gastronomia kawiarnia plac zabaw
  • Termin: w sezonie: 9-19, poza sezonem: 9-17
  • Adres: Szymbark, Szymbarskich Zakładników 12 (mapa)

Wypatrzyliśmy w odwiecznym kaszubskim lesie potężną daglezję i wycieliśmy numer austriackim drwalom, figurującym w The Guinness Book of Records za posiadanie najdłuższej deski świata. Do ich rekordu dorzuciliśmy jeszcze prawie 3 metry, a ponieważ Księga Rekordów Guinnessa ukazuje się w nakładzie 100 milionów egzemplarzy, więc przyznacie, że początek był znakomity!

Z tą deską to nie przypadek. Przecież drewniane domy budujemy w sąsiedztwie Centrum. Domy według polskiej tradycji. Jam jest Dwór polski! Oto nasze zawołanie. Kaszubska Deska to nie tylko medialna zabawa i promocja Centrum. Dla nas to symbol ciężkiej kaszubskiej pracy, jej materialny wyraz. To wyjątkowy okaz podstawowego od wieków, ukochanego przez Kaszubów budulca. Nie tylko Kaszubów. Polski drewniany dom, wywodzący się z charakterystycznej formy dworku szlacheckiego, znany jest na całym świecie.

Wszędzie wiedzą, co to jest polski dach, co to jest polski styl w drewnianej architekturze. Najmniej wiemy na ten temat my sami… To smutne. Czasy powojenne zrujnowały polski styl i wprowadziły do budownictwa nudę i brzydotę realnego socjalizmu. Zniszczono liczne drewniane budowle „ z duszą” , zastępując je klockami z nieszlachetnych materiałów, bez indywidualnego charakteru.

Trzeba to wszystko zmienić, trzeba przywrócić polskiemu budownictwu jego tradycję i niepowtarzalność. To zadnie między innymi dla firmy Danmar. Nasza rekordowa deska liczy 36 m i 83 cm! Jej średnia grubość to 6-7 cm. Waży ponad 1.100 kg ( 1,42 m3). Trzeba było 50 mężczyzn, by ją zawiesić na ścianie. Daglezja trafiła na Kaszuby w XVIII w. To drzewo amerykańskie, z tej samej rodziny, co nasz modrzew.

Drzewo to charakteryzuje się znacznym przyrostem masy. Nasza daglezja rosła w jarze, na stoku północnym, przez 120 lat. Miała wysokość ponad 51 m! Ściecie drzewa nie stanowiło problemu, natomiast transport z lasu na teren Centrum trwał 16 godzin, choć to tylko 6 km! Uczestniczyły w nim 4 jednostki ciężkiego sprzętu, których nie wyłączono ani na chwilę.

Deskę cięliśmy przez 9 dni, uczestniczyło w tym dziele kilkaset osób! Nie zabrakło wojska, policji, straży pożarnej, leśników, kolejarzy i myśliwych. Przede wszystkim tutejszych mieszkańców. Cięcie deski zintegrowało całą społeczność kaszubską, co stało się podstawą do założenia Lokalnej Organizacji Turystycznej Szczyt Wieżyca.

Uczestnikom zorganizowaliśmy opiekę techniczną, kulturalną i medyczną oraz… świeże dostawy piwa. W przeliczeniu na piwo ucięcie 1 m bieżącego kosztowało 54,3 litra piwa… Cieliśmy tradycyjnie, metodą moja- twoja, tak jak nasi dziadowie. Efekt był znakomity: deska, jej bliźniacz kroma, 300 kg trocin… Nasza kaszubska deska stała się trampoliną do sukcesu, za jaki uważamy powstanie Lokalnej Organizacji Turystycznej Szczyt Wieżycy i szybki rozwój Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Źródło: Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

 

Szukasz miejsca noclegowego w okolicy?
Zobacz Obiekty noclegowe Szymbark w katalogu noclegów lub sprawdź ogłoszenia szukam noclegu Szymbark

Godziny otwarcia: w sezonie: 9-19, poza sezonem: 9-17
Dane kontaktowe:
Adres:

Szymbark, Szymbarskich Zakładników 12

www:

www.cepr.pl

email:

formularz kontaktowy

Recenzje

deska_1[1]
 
+ -
Lokalizacja miejsca
Adres: Szymbark, Szymbarskich Zakładników 12
GPS: 54° 20.683' N 18° 10.770' E
Komunikacja i dojazd
Dojazd PKP do miejscowości Szymbark
Lokalizacja miejsca noclegi w okolicy
atrakcje w okolicy
restauracje w okolicy
wydarzenia i imprezy w okolicy
    Nie masz jeszcze miejsc i wydarzeń w wycieczce. Kliknij i, aby uzyskać więcej informacji
i