noclegi - zaloguj zalogujatrakcje - zarejestruj zarejestruj
byway.pl » atrakcje » zabytki i muzea » szczegóły
Szukaj

Zamek Niedzica

atrakcje » zabytki i muzea » zamki, warownie

Zamek w Niedzicy, zwany też Dunajcem wzniesiono w XIV wieku. Warto zwiedzić mieszczące się w nim muzeum i poznać jego historię.
parking gastronomia
  • Termin: 9-19, po sezonie 9-16 (oprócz poniedziałków)
  • Adres: Niedzica, Zamek 1 (mapa)

Zamek Niedzica (zwany też Dunajcem) wzniesiony został na początku XIV wieku na wapiennej górze nad Dunajcem. Góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim i zaporą na Dunajcu w Pieninach.
Budowla wzniesiona została przez węgierskiego możnowładcę Jana Berzeviciego. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatecznie został przebudowany w stylu renesansowym.
Dziś, doskonale zachowana budowla jest siedzibą Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Po II wojnie światowej pojawiła się informacja, że w podziemiach Zamku Niedzica odnaleziono testament Inków. Miał on zawierać informację o ukrytym skarbie, zatopionym w Jeziorze Titicaca. Dziś na terenie zamku znajduje się warte zwiedzenia muzeum.

"W XVI w. okolica przeszła w ręce węgierskich magnatów Horvathów z Palocsy. Podobno byli oni bardzo srodzy dla ludu, więzienie zamkowe było pełne, a górale głodowali. Pewnego razu młody Jan Horvath, który wsławił się nakładaniem bardzo wysokich podatków na plebanów i więzieniem wielu z nich w zamku zobaczył na drodze Cygankę tasującą karty. Zaoferowała mu wróżbę, którą Horvath z niechęcią zgodził się wysłuchać. Cyganka powiedziała że dzielny jest jego ród ale okrutny, a jego zguba bliska. Rzuciła też na ziemię żółędzia i rzekła do Horvatha żeby chronił dąb, który właśnie zasadziła bo od niego będzie zależał los jego rodu. Oburzony Horvath kazał pojmać i powiesić Cygankę ale ta zdążyła uciec. Nikt nie traktował wróżby poważnie do czasu aż w miejscu zakopania żołędzia nie zaczęła wyrastać łodyżka z listkami. Od tej pory miejsce to było chronione przez Horvathów. Przepowiednia sprawdziła się kilka wieków później. Gdy dąb usechł, ród Horvathów wymarł..."

Źródło: zamki.res.pl/niedzica.htm http://zamki.res.pl/niedzica.htm

 

Szukasz miejsca noclegowego w okolicy?
Zobacz Noclegi w Niedzicy w katalogu noclegów lub sprawdź ogłoszenia szukam noclegu w Niedzicy

Godziny otwarcia: 9-19, po sezonie 9-16 (oprócz poniedziałków)
Dane kontaktowe:
Adres:

Niedzica, Zamek 1

www:

www.zamek-w-niedzicy.pl

email:

formularz kontaktowy

Recenzje

Dziedziniec_zamkowy_(fot._wikipedia.org)
 
+ -
Lokalizacja miejsca
Adres: Niedzica, Zamek 1
GPS: 49° 42.231' N 20° 31.964' E
Komunikacja i dojazd
Dojazd PKP do miejscowości Niedzica
Lokalizacja miejsca noclegi w okolicy
atrakcje w okolicy
restauracje w okolicy
wydarzenia i imprezy w okolicy
    Nie masz jeszcze miejsc i wydarzeń w wycieczce. Kliknij i, aby uzyskać więcej informacji
i