noclegi - zaloguj zalogujatrakcje - zarejestruj zarejestruj
byway.pl » atrakcje » zabytki i muzea » szczegóły
Szukaj

Rynek Starego Miasta

atrakcje » zabytki i muzea » inne

Na Rynku Starego Miasta w Warszawie znajduje się jeden z najważniejszych symboli Warszawy - pomnik Syrenki.
gastronomia kawiarnia

Rynek Starego Miasta to prostokątny plac, z którego wychodzi osiem ulic. Rynek ukształtował się na przełomie XIII i XIV wieku. Do XVIII wieku rynek był najważniejszym placem w mieście - to na nim odbywały się prawie wszystkie najdonioślejsze wydarzenia.
W czasie II wojny światowej kamienice oraz inne budowle, znajdujące się w obrębie Rynku Starego Miasta zostały całkowicie zniszczone. Po 1945 roku rozpoczęto prace renowacyjne, trwające cztery lata.
Jednym z najbardziej znanych elementów Rynku jest znajdujący się na nim pomnik warszawskiej Syrenki. Obecnie na placu odpocząć można w eleganckich restauracjach i kawiarniach.

"Zabudowa rynku pierwotnie była głównie drewniana, lecz już w XV wieku przeważała zabudowa murowana utrzymana w stylu gotyckim. Sam rynek był zastawiony kramami i straganami, lecz już co najmniej w 1429 na rynku stanął ratusz staromiejski. Przy dzisiejszej stronie Dekerta stały pręgierz i kuna, od XVI wieku znajdowała się także studnia. Po pożarze w 1607 roku zabudowa rynku uległa przebudowie, która praktycznie niezmieniona przetrwała aż do 1944. W 1817 rozebrany został ratusz staromiejski, a Stare Miasto stało się enklawą miejskiej biedoty. Zabudowa zrekonstruowana została w latach 1949-1953 z nawiązaniem do wyglądu przedwojennego, jednak domy zostały zaopatrzone w udogodnienia (sanitariaty) nieobecne w kamienicach przedwojennych. "

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_Starego_Miasta_w_Warszawie http://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_Starego_Miasta_w_Warszawie

 

Szukasz miejsca noclegowego w okolicy?
Zobacz Noclegi Warszawa w katalogu noclegów lub sprawdź ogłoszenia szukam noclegu Warszawa

Dane kontaktowe:
Adres:

Warszawa, Rynek Starego Miasta

www:

www.um.warszawa.pl

Recenzje

Rynek Starego Miasta w Warszawie
 
+ -
Lokalizacja miejsca
Adres: Warszawa, Rynek Starego Miasta
GPS: 52° 24.952' N 21° 01.265' E
Komunikacja i dojazd
Dojazd PKP do miejscowości Warszawa
Dojazd komunikacją miejska
Lokalizacja miejsca noclegi w okolicy
atrakcje w okolicy
restauracje w okolicy
wydarzenia i imprezy w okolicy
    Nie masz jeszcze miejsc i wydarzeń w wycieczce. Kliknij i, aby uzyskać więcej informacji
i