Opis Miejsc w Wycieczce
Dzień 1
Notatki:
Miejsce na twoje notatki
Spływ Krutynią łodzią "na pych"
   
|
53° 68.705' N 21° 42.840' E
|
Rzeka Krutynia to nie tylko miejsce spływów kajakowych, ale także wycieczek tradycyjnymi łodziami "pychówkami".
Rzeka Krutynia to nie tylko miejsce spływów kajakowych, ale także wycieczek tradycyjnymi łodziami "pychówkami". Łódź jest wieloosobowa, dlatego z tego typu atrakcji korzystają często rodziny z dziećmi, dla których jest to niezwykłe przeżycie. "Pychówka" jest prowadzona przez przewoźnika zwanego z niemieckiego "sztakerem", który porusza łódź, odpychając się od dna długim drągiem. W ten sposób łódź przemieszcza się w górę rzeki. Z Krutyni najczęściej dopływa się do wypłycenia zwanego "Żółtym piaskiem", a następnie wraca się z prądem rzeki.
Adres:
11-710 Krutyń
Kontakt:
Informacje dodatkowe:
53° 68.705' N 21° 42.840' E
|
Mrągowo
   
|
53° 86.416' N 21° 30.487' E
|
Na scenie amfiteatru zbudowanego na brzegu na brzegu Jeziora Czos corocznie odbywa się „Picnic Country”. Atrakcjami miasta są ratusz miejski i dawna Strażnica Bośniacka.
W administracyjnych granicach miasta znajdują się aż 4 jeziora. Najbardziej znanym jest Jezioro Czos oraz Jeziora Sutapie Małe, Sołtyskie i Magistrackie. Na scenie amfiteatru zbudowanego na brzegu na brzegu Czosu corocznie odbywa się „Picnic Country”. Przez miasto przepływa rzeka Dajna. W zachodniej części miasta wznosi się na wysokość 182 m n.p.m. Góra Czterech Wiatrów, na której zbudowano wyciągi narciarskie. Burzliwa historia miasta zaowocowała wieloma zabytkami. Warto zobaczyć ratusz miejski i dawną Strażnicę Bośniacką. Zachowało się wiele starych kamienic. Obok kościół katolickich w Mrągowie znajduje się cerkiew i kościół ewangelicki. W miejskim parku stoi wieża Bismarcka. Okolice Mrągowa są niezwykle atrakcyjne turystycznie. Można korzystać ze spływów kajakowych, odbywać piesze i rowerowe wycieczki. Wytyczono wiele szlaków turystycznych do pobliskich miejscowości. Miasto otaczają obszary chroniące przyrodę, m.in. Mazurski Park Krajobrazowy.
Informacje dodatkowe:
53° 86.416' N 21° 30.487' E
|
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
   
|
53° 71.764' N 21° 48.754' E
|
Niezwykła atrakcja dla dzieci - możliwość zobaczenia, pogłaskania oraz nakarmienia daniela, żurawia lub jelenia.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie znajduje się w Puszczy Piskiej. Jego położenie umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt znajdujących się w Parku jest oswojona i zaprzyjaźniona z człowiekiem, dlatego możliwe jest wejście na niektóre wybiegi, pogłaskanie i nakarmienie zwierząt. Na 100 ha Parku zobaczyć można m.in. bizony, żubry, bobry, wilki, żurawie i jelenie syberyjskie. Ze względu na rozległość terenu Parku oraz jego specyficzny charakter jego zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.
Patronem Parku jest polski patriota i przyrodnik - prof. Benedykt Dybowski.
Adres:
12-220 Kadzidłowo
Bilety: 3-10 PLN
Informacje dodatkowe:
53° 71.764' N 21° 48.754' E
Godziny otwarcia: od 9.00 do zmierzchu
|
Rejs statkiem wycieczkowym z przystani w porcie Ruciane Nida
   
|
53° 63.736' N 21° 54.273' E
|
Rejsy statkami wycieczkowymi odbywają się po największych mazurskich jeziorach.
Rejsy statkami wycieczkowymi odbywają się po największych mazurskich jeziorach: Śniardwy, Mikołajskie, Nidzkie. Z portu w Rucianem wypływają kilka razy dziennie. Dużą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest pokonywanie przez statek zabytkowej śluzy Guzianka. Rejs statkiem to okazja do zobaczenia malowniczych widoków - wysp na Wielkich Jeziorach Mazurskich oraz otaczających akweny lasów. Niektóre rejsy dają możliwość zejścia na ląd, na przykład w Mikołajkach. Organizowane są również rejsy wieczorne, często z dodatkową kolacją.
Adres:
12-220 Ruciane Nida
Bilety: 12-50 PLN
Informacje dodatkowe:
53° 63.736' N 21° 54.273' E
Godziny otwarcia: 9-19
|
Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym
   
|
53° 80.643' N 21° 40.617' E
|
Muflony, jelenie i daniele czekające na turystów na pastwisku przy jeziorze Kuc.
Jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną jest Ferma Jeleniowatych w Kosewie Górnym koło Mrągowa. Podczas wizyty na fermie można przejść się wśród stadzie oswojonych jeleni, liczącym około 200 sztuk. Zwierzęta pasą się na malowniczo położonym pastwisku nad jeziorem Kuc. Oprócz tego podziwiać można inne zwierzęta: muflony, daniele, sarny oraz kozy i króliki. Podczas pobytu na fermie można także odwiedzić muzeum przy Stacji Badawczej. Czekają tam na turystów bogate zbiory poroży zwierząt. Przygotowano też pokazy slajdów, autorstwa L.K.Sawickiego pt. "Przyroda Polski" - ilustrowane muzyką oraz odgłosami zwierząt. Przy fermie istnieje możliwość urządzenia ogniska lub pikniku. Zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem.
Adres:
11-700 Kosewo Górne
Bilety: 7-15 PLN
Informacje dodatkowe:
53° 80.643' N 21° 40.617' E
Godziny otwarcia: kwiecień-sierpień: 10-17, w poniedziałki nieczynne
|
Leśniczówka Pranie
   
|
53° 61.015' N 21° 50.203' E
|
Tutaj bywał kilkakrotnie Konstanty Ildefons Gałczyński i obecnie w leśniczówce jest muzeum poświęconym poecie.
Położona w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim w Krainie Wielkich Jezior leśniczówka Pranie, przed wojną nazwana była Seehorst. Nazwa „Pranie” wzięła się od łąki, nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy „prała” czyli osnuwała się mgłą, dymiła. Tutaj bywał kilkakrotnie Konstanty Ildefons Gałczyński i obecnie w leśniczówce jest muzeum poświęconym poecie. Wokół „Prania” biegnie, ufundowana przez nadleśnictwo, przyrodnicza ścieżka dydaktyczna.
Informacje dodatkowe:
53° 61.015' N 21° 50.203' E
|
|
Dzień 2
Notatki:
Miejsce na twoje notatki
Hodowla bobrów w stacji PAN w Popielnie
   
|
53° 75.084' N 21° 62.790' E
|
W stacji Polskiej Akademii Nauk w Popielnie można zobaczyć jedyną w Polsce fermową hodowlę bobrów.
W stacji Polskiej Akademii Nauk w Popielnie można zobaczyć jedyną w Polsce fermową hodowlę bobrów. Te sympatycznie wyglądające zwierzęta przez długi czas były w naszym kraju gatunkiem zagrożonym. Obecnie ich liczebność systematycznie wzrasta, również dzięki takim miejscom, jak stacja badawcza PAN. Jest tu realizowany "Program aktywnej ochrony bobra". Hodowlę bobrów można zwiedzać. Dzieci mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat tych (oraz innych) zwierząt w Ośrodku Edukacji Ekologicznej działającym w ramach stacji PAN. Organizowane są tam ciekawe zajęcia, prowadzone w formie zabaw.
Informacje dodatkowe:
53° 75.084' N 21° 62.790' E
|
Promenada w Mikołajkach
   
|
53° 79.833' N 21° 57.511' E
|
Promenada ciągnie się wzdłuż portu jachtowego i brzegów Jeziora Mikołajskiego. Podczas spaceru można podziwiać piękne widoki. Przy promenadzie znajduje się wiele innych atrakcji.
Promenada to najpopularniejsze miejsce tej turystycznej miejscowości. Latem jest pełna turystów o każdej porze dnia i nocy. Działają przy niej bary, restauracje, dyskoteki. Deptak ciągnie się wzdłuż brzegów Jeziora Mikołajskiego, tuż przy porcie jachtowym. Z promenady rozciąga się niezapomniany widok na jezioro i pływające po nim żaglówki. Warto przejść się promenadą wieczorem lub w nocy, kiedy tętni życiem.
Adres:
Mikołajki
Kontakt:
Informacje dodatkowe:
53° 79.833' N 21° 57.511' E
|
Hodowla koników polskich w stacji PAN
   
|
53° 75.130' N 21° 62.633' E
|
Wizyta w stacji badawczej PAN daje wyjątkową okazję do zobaczenia koników polskich w ich naturalnym środowisku.
Wizyta w stacji badawczej PAN daje wyjątkową okazję do zobaczenia koników polskich w ich naturalnym środowisku. Koniki polskie to jedyna rodzima, prymitywna rasa koni, pochodząca od tarpanów, czyli dzikich koni. Są to niewielkie, za to bardzo wytrzymałe zwierzęta. Są łagodne i ufne, dlatego lubiane są zwłaszcza przez dzieci, dla których wizyta w stacji badawczej PAN to prawdziwa atrakcja. Koniki przez cały rok żyją na wolności, w lesie doświadczalnym, w którym wytyczono ścieżki przyrodnicze.
Informacje dodatkowe:
53° 75.130' N 21° 62.633' E
|
Zamek w Rynie
   
|
53° 93.807' N 21° 54.512' E
|
Zamek jest położony na wzniesieniu, z którego rozciąga się wspaniały widok na okoliczne jeziora.
Zamek góruje nad miasteczkiem. Położony jest na wzniesieniu, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. Zanim został zbudowany, w tym samym miejscu znajdował się gród plemienia Galindów. Zamek wybudowali Krzyżacy w XIV wieku. Pozostawał w rękach Zakonu Krzyżackiego do XVI wieku. Obecnie jest to własność prywatna. Zamek kilka lat temu został odrestaurowany i przeznaczony na centrum kongresowo-wypoczynkowe. Ze średniowieczną budowlą związanych jest wiele legend, które mogą być interesujące szczególnie dla dzieci. Można ich posłuchać, zwiedzając budynek z przewodnikiem.
Adres:
Plac Wolności 1
11-520 Ryn
Bilety: 5-10 PLN
Informacje dodatkowe:
53° 93.807' N 21° 54.512' E
Godziny otwarcia: zwiedzanie na zamówienie
|
Plac Kościelny w Mikołajkach
   
|
53° 80.289' N 21° 57.030' E
|
Plac Kościelny znajduje się w centrum Mikołajek. Stoi przy nim piękny, XIX-wieczny kościół ewangelicki.
Plac Kościelny znajduje się w centrum Mikołajek. Stoi przy nim piękny, XIX-wieczny kościół ewangelicki. Został zbudowany w stylu klasycystycznym. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka wieża zegarowa. Z Placu Kościelnego w ciągu kilku minut można dotrzeć nad Jezioro Mikołajskie i nadbrzeżną promenadę.
Adres:
Plac Kościelny
11-730 Mikołajki
Kontakt:
Informacje dodatkowe:
53° 80.289' N 21° 57.030' E
|
|