Rzeszów z lotu ptaka (Fot. Wikimedia Commons)


fot. stock.xchng


fot. stock.xchng


Kościół pw. św. Krzyża w Kielcach (Fot. Mgluszek_Wikimedia Commons)


fot. stock.xchng


Poznań_Stare Miasto z lotu ptaka (Fot. Monika Mężyńska_Wikimedia Commons)

Questing – a co to?


Reklama

Questing opisać można na kilka sposobów. Pojęcie to odnosi się do odkrywania dziedzictwa kultury i przyrody,łączenia elementów turystyki, edukacji, gier terenowych, podchodów harcerskich. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie, a co ważniejsze – questing to niekolejny produkt zapakowany w błyszczącą oprawkę folderów biura podróży, ale raczej wieloaspektowy sposób na poznawanie tego, co zapomniane, ale ważne i wprost wymagające ponownego odkrycia. W końcu z każdym miejscem wiąże się jakaś legenda, historia. Prawie wszędzie można znaleźć stare i dotknięte zębem czasu obiekty.

Questing pozwala na odkrywanie tożsamości poszczególnych miejsc i budowanie ich historii. W lekki i niezwykle pouczający sposób przyczynia się dotworzenia wspólnot i umacniania więzi międzypokoleniowych. Nie ma przecież nic lepszego niż wspólne wakacje z rodzicami skupione wokół poszukiwania dawnych skarbów, słuchania opowieści przy ognisku, odkrywania miejsc, które zachwycają,a do których nikt już nie zagląda.


Porwać się na questing


Nie ma zamkniętego katalogu osób mogących sobie na questing pozwolić. To otwarta forma, aktywizująca nie tylko rodziny czy grupy znajomych, ale też całe wspólnoty lokalne.

Questing to także duża szansa dla samorządów – często sięga się po turystykę jako jeden z aspektów promocji regionu. Tak nietypowa forma natomiast na pewno przyciągnie wielu ciekawych jej poznania i sprawdzenia, a to z pewnością przyczyni się do upowszechnienia danego miejsca. Dzięki korzystaniu z formy turystyki oferowanej przez questy, rozwijać się mogą nie tylko osoby indywidualne, zwiedzające dany region przez odkrywanie w nim miejsc zapomnianych czy pozornie nieciekawych, ale też całe społeczności, promujące w ten sposób swoją „małą ojczyznę”.


Jak questować?

Questy organizowane są na ogół przez wydziały promocji urzędów miejskich czy gminnych, biblioteki publiczne, centra animacji kultury, muzea - m.in. do tych obiektów można udać się, by zgłosić chęć udziału w queście i otrzymać potrzebne do tego materiały.

Forma questu musi zachęcać, a nawet intrygować. Jego uczestnicy mogą dostać mapki danego miejsca i na podstawie zawartych w nich instrukcji realizować zadania zapisane np. wierszem. Wykonywanie kolejnych poleceń i rozwiązywanie poszczególnych „trudności” ma na celu doprowadzenie questujących do miejsc i zjawisk, których opisów nie znajdą w przewodnikach czy Internecie. Przygodę kończy odkrycie skarbu. Dotarcie do niego jest potwierdzeniem rozwiązania questu.


Jeśli questować, to gdzie?


Coraz więcej miejscowości decyduje się na przygotowywanie questów. Chcący poznać historię Królewskiego Poznania powinni wybrać quest o tej tematyce i w czasie rozpoczynającej się na Starym Rynku czterdziestominutowej wyprawy, której towarzyszy orzeł, poznawać tajemnice historii i mieszkańców dawnego Poznania.

Pasjonaci rzeźby mogą udać się do Rzeszowa, by odkrywać „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach”. Wielbiciele talentu Żeromskiego natomiast niech koniecznie pomyślą o wyprawie po Kielcach, przybliżającej czasy szkolne pisarza oraz jego twórczość literacką.

Największy projekt questingu w Polsce natomiast przygotowała gmina Bałtów. W ramach jego trwania przygotowano 10 questów, które obecnie są dostępne dla zwiedzających tę okolicę.

Powyższe questy to tylko przykłady sposobów realizacji tej formy. Jej specyfika i idea są na tyle ciekawe, że wystarczy odrobinę chęci, by przenieść questing również na tereny swojej okolicy.


Najlepsze noclegi w polskich miastach znajdziecie na www.nocowo.pl

Przeczytaj również
zobacz więcej