Wakacje na greckich wyspach – które są najpiękniejsze?

Wakacje na greckich wyspach – które są najpiękniejsze?

Słoneczna Grecja to jeden z najbardziej malowniczych krajów południowej Europy i jednocześnie najczęściej wybieranych na wymarzone wakacje. Ta kraina oliwek i kolebka cywilizacji europejskiej nie ogranicza się jednak do części kontynentalnej. Składa się również z wielu mniejszych i większych wysp o specyficznych cechach i warunkach. Razem z ITAKĄ sprawdzamy, które z nich są najpiękniejsze?

Grecja jako “kraina tysiąca wysp”

A dokładniej, ponad 2500 wysp, rozsianych po Morzu Egejskim, Jońskim i Śródziemnym. Tylko 165 z nich jest zamieszkałych, ale wszystkie nadają się do eksploracji i podziwiania. Większość ma do zaoferowania turystom niepowtarzalne widoki, masę zabytków pozostawionych przez starożytne ludy oraz wyjątkowe warunki do wędrówki i uprawiania sportów wodnych.

Na czoło wybijają się wyspy skupione wokół archipelagu egejskiego (Kreta, Mykonos, Santorini, Kos, Rodos, Samos), ale warto także odwiedzić kilka pomniejszych z grupy wysp jońskich (Korfu, Zakynthos).

Najpiękniejsze wyspy egejskie 

Ten archipelag składa się z kilku mniejszych (Cyklady, Dodekanez, Kreta z wyspami przybrzeżnymi, Sporady), ale wszystkie łączy aspekt turystyczny. To właśnie wyspy na Morzu egejskim stają się najczęściej celem wakacyjnych wyjazdów. Na co można tutaj liczyć?

Kreta – ojczyzna mitycznego minotaura   

Wśród pięknych okoliczności przyrody kwitła na tej wyspie onegdaj starożytna cywilizacja minojska. Do dzisiaj podziwiać można pozostałości pradawnych miast i świątyń. Zachwyca Knossos z bielonymi domkami i ruinami pałacu legendarnego Minosa. Kto wie, może podczas wakacyjnego wypadu uda się znaleźć ślady mitycznego minotaura? Na turystów czekają również piękne plaże, a sezon wakacyjny trwa tutaj od maja do października. nic dziwnego, tutaj prawie zawsze świeci słońce!

Mykonos – błyszczący klejnot Morza Egejskiego

To nazewnictwo nie jest przypadkowe. Faktycznie, wyspa błyszczy na tle całego archipelagu swoim pięknem i przyciąga turystów imprezowym klimatem. Kiedyś był tutaj piracki zakątek (siedziba niesławnego Barbarossy), dzisiaj w morskich portach kołyszą się luksusowe żaglówki i jachty, a kurorty kuszą restauracjami i miejscami do uprawiania sportów wodnych. Wyspa stała się z biegiem lat wakacyjnym domem wielu celebrytów ze świata muzyki i filmu.

Santorini – najpiękniejsze zachody słońca…

…na najpiękniejszych plażach w regionie. Turystów przyciągają tutaj niesamowite kolory – czerwone klify i czarne piaski wulkaniczne. Punktem “must see” w harmonogramie zwiedzania powinna stać się słynna Czerwona Plaża, nieopodal miasteczka Akrotiri. Alternatywą może być… Czarna Plaża koło kurortu Kamari. Jak większość wysp greckich i tą otacza legenda o tajemniczej Atlantydzie.

Kos – raj sportów wodnych

Rzeczywiście, grzechem byłoby nie odwiedzić tutejszych plaż: Tigaki, Marmari i Mastichari. Miejsca te ukochali zwłaszcza fani nurkowania i windsurfingu. Natomiast miłośnicy historii też będą wniebowzięci. Znajduje się tutaj sławny Asklepion, czyli sanktuarium boga sztuki lekarskiej. Warto zajrzeć po wizycie na plaży do tego najstarszego szpitala świata…

Rodos – wyspa róż i wiecznego słońca  

Po pierwsze, słońce świeci tutaj ponad 300 dni w roku. Po drugie, nie sposób się tutaj nudzić! Oblewana przez dwa akweny morskie wyspa to 253 kilometry linii brzegowej, gdzie co krok trafia się na jakąś ukrytą plażę. Na zachodnim skrawku miłośnicy trekkingu znajdą z kolei interesujące masywy górskie. Krajobrazy są przepiękne – to tutaj kręcono kilka kultowych filmów, z “Działami Navarony” na czele. No i są jeszcze owe róże – hibiskusy to także symbol tej pięknej wyspy.

Samos – zacisze, jakich mało 

To prawda, Samos nie jest najpopularniejszą grecką wyspą wśród turystów, ale na pewno jedną z piękniejszych. Dzięki temu można tutaj poleniuchować w ciszy i spokoju, nie narażając się na wakacyjne tłumy. Warto przywieźć sobie z takiej wycieczki oryginalną ceramikę z Samos.

Najpiękniejsze wyspy jońskie

Archipelag wysp jońskich rozciąga się wśród zachodnich wybrzeży Grecji, sięgając aż do południowej części historycznego Peloponezu. Turysta znajdzie tutaj zarówno piękne piaszczyste wybrzeża, jak i wysokie góry. Nie brakuje miejsc z głęboką i ciepłą wodą, idealnych do nurkowania i snorkelingu. Gdzie warto się wybrać w szczególności?

Korfu – zielony raj

Turyści zachwycają się tutejszą florą, a bujna roślinność porasta zarówno okoliczne wzgórza, jak i strefę przybrzeżną. Idąc w głąb wyspy można się natknąć na pozostałości dawnych cywilizacji greckich. Miejsce szczególnie warte polecenia – XVII-wieczny nawodny klasztor Vlacherna, z którego można obserwować przelatujące samoloty i przepływające jachty.

Zakynthos – plaże, zatoczki i jaskinie

Najbardziej charakterystycznym miejscem na wyspie jest Zatoka Wraku z rdzewiejącym powoli wrakiem statku handlowego, który rozbił się tutaj kilkadziesiąt lat temu. Ale to nie wszystko! Równie atrakcyjne jest naturalne SPA na jednej z siarkowych plaż. Turystów zaś witają dostojne żółwie morskie.

Wakacje w Grecji zarezerwujesz na stronie ITAKI – do wyboru kilkanaście greckich wysp!

 

 

Total
0
Shares
Prev
Co zabrać do Turcji i innych egzotycznych krajów: poradnik dla podróżnych

Co zabrać do Turcji i innych egzotycznych krajów: poradnik dla podróżnych

Każda podróż do egzotycznych krajów wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno

Next
Smaki dzieciństwa: obiad jak u mamy w najlepszych miejscach

Smaki dzieciństwa: obiad jak u mamy w najlepszych miejscach

Czujesz nostalgię za smakami dzieciństwa?

Inne, polecane artykuły w serwisie