W Gdansku szukajmy sladów Jana Heweliusza.


Planetarium jest jedna z ikon wsród atrakcji Torunia.


Wedlug jakiego klucza warto zwiedzac poznanski Stary Rynek?

Przedstawiamy klucz, według którego zwiedzanie "zestawu" będzie ciekawe.
Reklama

Sposób poznawania miasta zależy od tego,czy mamy przewodnika (znajomego lub profesjonalistę), czy byliśmy już w danym miejscu wcześniej, jak dużo o nim czytaliśmy lub słyszeliśmy. Rzadko zdarza się, że odwiedzamy miasto, o którym nic nie wiemy. Chcąc nie chcąc trudno nie zapamiętać Smoka Wawelskiego, toruńskich pierników, warszawskiej Syrenki, poznańskich koziołków... Symbole miasta zapadają w pamięć najłatwiej. Jednak poza zabytkami - ikonami, każde miasto ma także, ze względu na swą historię lub tradycję, pewne szlaki tematyczne, które mogą stać się kluczem do zwiedzania miasta.

Częstym kluczem do programu zwiedzania jest szlak kultury żydowskiej lub zabytki będące pamiątką dla wielokulturowej tradycji. Kraków, Warszawa, Lublin, Łódź - to przykłady, które przychodzą do głowy najszybciej. Stolicę można jednak także zwiedzać szlakiem przedwojennym. W Krakowie możemy podążać szlakiem Jana Matejki, secesji, Jana Pawła II, Drogą królewską lub za legendami związanymi z miastem. Stare miasto Poznania poznamy szukając zabytków gotyckich lub podziwiając go jako miasto cesarskie. Wrocław bywa nazywany "miastem na wodzie". Rodzinnie można w stolicy Dolnego Śląska podążać śladem krasnali. Mikołaj Kopernik będzie kluczem do zwiedzania Torunia. Na Śląsku - w Zabrzu lub Katowicach - motywem przewodnim zwiedzania mogą być podziemia i kopalnie. Są miasta, w których możemy zebrać kilka tras tematycznych i w ten sposób lepiej zrozumieć jego historię. Może to być ślad ważnej postaci historycznej, mniejszości narodowej, stylu architektonicznego z okresu świetności miasta... Kluczy może być naprawdę sporo.

Na wzór "szlaku kościołów drewnianych" lub "szlaku twierdz i zamków", miasta też mają swoje klucze zwiedzania. Warto je odkrywać. Zachęcamy do ich wyszukania w miastach, które odwiedzicie tego lata.
Przeczytaj również
zobacz więcej