noclegi - zaloguj zalogujatrakcje - zarejestruj zarejestruj
byway.pl » atrakcje » zabytki i muzea » szczegóły
Szukaj

Ruiny zamku Mirów

atrakcje » zabytki i muzea » zamki, warownie

Zamek Mirów został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako „Orle Gniazda”

Czasy największej świetności zamku rozpoczęły się pod koniec XV wieku. Został on wtedy własnością rodu Myszkowskich, którzy rozbudowali warownię do rozmiarów rodowej siedziby i władali nią przez 144 lata.
Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas „potopu szwedzkiego”.Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie.

W 2006 roku rodzina Laseckich rozpoczęła prace zabezpieczające mające na celu ratowanie zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny rozpoczęto szereg badań, na podstawie których opracowywany jest najbardziej optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem najlepszych w Polsce specjalistów.

Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadoptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.

 

Szukasz miejsca noclegowego w okolicy?
Zobacz Noclegi Mirów w katalogu noclegów lub sprawdź ogłoszenia szukam noclegu Mirów

Dane kontaktowe:
Adres:

Mirów

www:

www.zamekmirow.pl

email:

formularz kontaktowy

Recenzje

Zamek Mirów
 
+ -
Lokalizacja miejsca
Adres: Mirów,
GPS: 50° 61.483' N 19° 46.787' E
Komunikacja i dojazd
Dojazd PKP do miejscowości Mirów
Lokalizacja miejsca noclegi w okolicy
atrakcje w okolicy
restauracje w okolicy
wydarzenia i imprezy w okolicy
    Nie masz jeszcze miejsc i wydarzeń w wycieczce. Kliknij i, aby uzyskać więcej informacji
i